Miks eelistada andmevahetuskanalina X-teed?
Allpool on toodud selgitused, miks võiks andmevahetuskanalina kasutada X-teed.
X-tee omadused
Hajus
Paindlik
Tänapäeval on valdav osa X-tee vahendusel liidestatud infosüsteemide rakendustest realiseeritud Java või .NET platvormidel. See on aidanud kaasa tehnoloogiapõhiste teekide ja komponentide loomisele, mis lihtsustavad X-tee kasutuselevõttu. Näiteks Java-põhise tehnoloogia jaoks on teeke isegi mitu (JRoad, Xrd4J). Liikmete loodud ja kirjeldatud lahendused on taaskasutatavad ja leitavad korduvkasutatavate komponentide kataloogist ». Nende kasutamine aitab liikmel oma X-tee liidestust lihtsamalt ja kiiremini üles ehitada.
Kuigi SOAP-sõnum võib sisaldada mitmesuguses vormis teavet, ei ole enamikel juhtudel keerukad struktuurid vajalikud. Kuna X-tee andmevahetus on turvaline, puudub vajadus andmete täiendavaks krüpteerimiseks ning ühe sõnumi peitmine teise sisse muudaks teenuse põhjendamatult keeruliseks. Üldiselt tasuks teenused kavandada võimalikult lihtsatena ja ära kasutada WSDL faili kirjeldavat võimet.
Turvaline
Usaldusväärne
Kerge kasutada
Kogemusele tuginedes võib hinnata, et X-tee teenuse kasutuselevõtuks kuluv arendusaeg on mõõdetav päevades ja nädalates; sedasama võib öelda ka lihtsamate teenuste loomise kohta. Teenuste loomise lihtsustamiseks on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium loonud juhised e-teenuste arendajale ».
Võimaldab kokkuhoidu
Koostalitlusvõimeline
X-tee liikmel on võimalik kasutada suurt hulka juba eksisteerivaid teenuseid. Praeguseks on X-tee teenused olemas kõigil olulisematel riigiasutustel ning päevas tehakse ligi 1,5 miljonit päringut (teenuseid on kokku peaaegu 1500). See tähendab, et vajaminev teenus on suure tõenäosusega juba loodud. Asutuste pakutavatest infosüsteemidest annab põhjaliku ülevaate Riigi infosüsteemi haldussüsteem RIHA ». X-tee kaudu vahetavad omavahel teavet nii riigiasutused kui ka erasektor.
X-tee liikmed on koostalitlusvõimelised. Suhtlus ja andmevahetus on X-tee liikmete vahel standardne. Kuna reeglid on kõigile samad, on kõik liikmed võimelised üksteisega andmeid vahetama ja samade põhimõtete alusel koostööd tegema. Süsteemide omavahelise andmevahetuse käigus võivad näiteks ilmneda võimalikud andmekvaliteedi probleemid, see aga viib andmekvaliteedi paranemiseni kõigi kasutajate jaoks.
X-tee annab ülevaate kogu riigi infosüsteemi ökosüsteemist. X-teega liitumiseks peavad liikmed esitama taotluse ning kõik X-tee teenuste osutajad ja kasutajad on registreeritud; tänu sellele on andmete liikumisest hea ülevaade. Kuna X-tee keskserver kogub statistikat (jooksev statistika), on olemas täpne ülevaade, kui tihti andmeid jagatakse ning milliseid teenused on e-riigi talitluseks kõige olulisemad.
Loomulikult võib ka iga liikme enda infosüsteem koguda statistikat, kellega, millal ja kui tihedalt ta suhelnud on.
"X-tee" keskusi on võimalik omavahel liita. X-teed on Eestis kasutatud riiklikul tasemel juba üle kümne aasta ning välja on kujunenud tugev ökosüsteem. See on võimaldanud arendada e-teenuseid, millest mitmeid peetakse praegu meie riigis endastmõistetavaks. Selliseid „X-teesid“ võib aga põhimõtteliselt luua mitu. Näiteks on alustatud Soome riikliku „X-tee“ ülesseadmist, kuid X-tee tarkvaral põhinevaid andmevahetuskihte võivad kasutusele võtta ka ettevõtted. X-tee on loodud nii, et mitme „X-tee“ keskusi oleks võimalik hõlpsalt üksteisega liita, ilma et sellega kaasneks liikmetele kulusid. Näiteks on pärast Eesti ja Soome keskuse liitmist võimalik Eesti X-teed kasutades tarbida Soome „X-tee“ liikme teenust