Language switcher

Sa oled siin

Usaldusteenused

Usaldusteenuse põhjal teevad teenuse kasutajad ja kolmandad osapooled siduvaid otsuseid. Seega on need teenused, mille kasutajad usaldavad teenuse osutaja väljastatud infot. Usaldusteenused on näiteks digitaalallkirja õigsuse kontroll, teenuse moodustatud digiallkiri jms.

Usaldusteenuseid reguleerib Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu 23. juuli 2014. a määrus e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul (nr 910/2014, eIDAS määrus).

Euroopa Liidus on usaldusteenused:

  • isikusertifikaatide väljastamine ja elutsükli haldus,
  • ajatempliteenuse osutamine,
  • e-allkirjade loomine,
  • e-allkirjade kontrollimine,
  • e-allkirjade säilitamine,
  • e-andmevahetusteenus,
  • veebiserverite sertifikaatide väljastamine.

eIDAS määratleb nõuded ja tingimused kõigile digitaalsetele usaldusteenustele ning elektroonilise identiteedi ja allkirjastamise/tembeldamise aspektidele. Loe täpsemalt eIDASe ja e-allkirjade kohta.

Usaldusteenuseid osutavad (kvalifitseeritud) usaldusteenuste osutajad, kes vastavad kindlaks määratud nõuetele ning on registreeritud usaldusteenuste osutajate nimekirjas.

Eestis on usaldusteenuse osutajad SK ID Solutions AS (eID ja ajatempel) ja GuardTime AS (ajatempel).

Riigi Infosüsteemi Amet vahendab järgmist usaldusteenust:

eIDAS määrus mobiiliekraanil

 

Ajatempliteenuse vahendusteenus

Ajatempliteenuse vahendusteenus kasutab Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) korraldatud riigihanke võitnud ajatempliteenuse pakkuja teenust.

Vahendusteenuse kasutamine loob eeldused, et kui ühiselt hangitava ajatempliteenuse lepingupartner muutub, siis vahendusteenusega liitunud avaliku ülesande täitjad ei pea oma infosüsteemides muudatusi tegema. Samuti ei pea liitujad ise muretsema ajatempliteenuse lepingute olemasolu pärast. RIA tagab vahendusteenuse kaudu pideva ajatempliteenuse olemasolu.

Teenust osutatakse kõigile valitsussektori asutustele vastavalt Rahandusministeeriumi kodulehel » toodud tabelile » (XLSX).

Ajatempliteenuse vahendusteenuse tingimused ja dokumentide vormid kehtivad alates 15. novembrist 2020.

Ajatempliteenuse vahendusteenusega liitumiseks tuleb täita liitumistaotlus ja saata esindusisiku allkirjastatud taotlus aadressil help [at] ria.ee.

Dokumentide vormid ja tingimused

Viimati muudetud: 29.12.2021

Kas said oma küsimusele vastuse?


Täname tagasiside eest!