Dokumendivahetuskiht DHX

Dokumendivahetuskiht (DHX) on dokumendivahetuse protokoll, mis võimaldab dokumendihaldussüsteemidel ja teistel infosüsteemidel dokumente ja infot vahetada.

Tegemist on hajuslahendusega, kus dokumendid liiguvad asutuste vahel otse saatjalt saajale.

Dokumendivahetuse protokolli järgiv asutus saab teisele asutusele saata dokumendi ilma ühegi varasema kontaktita: pole vaja eelnevaid omavahelisi kokkuleppeid, häälestusi, liideste ehitamist ega muud sellist. Dokumentide vahetamiseks kasutatakse X-tee taristut.

DHX on mõeldud eelkõige avaliku sektori dokumendivahetuse turvaliseks ja kulutõhusaks korraldamiseks. DHXi protokolli kasutamiseks on asutusel kaks varianti: kasutada vahendajat või korraldada vajalikud arendustööd ja liidestada DHX otse oma dokumendihaldussüsteemiga.

Dokumendivahetuskiht DHX võeti kasutusele 2017. aastal. Enne seda vahetati dokumente dokumendivahetuskeskuse DVK kaudu. Siis edastasid dokumendihaldussüsteemid saadetavad dokumendid dokumendivahetuskeskusesse ning käisid sealt omakorda küsimas neile saabunud dokumente. DVK suleti 2018. aasta lõpus.

DHXi protokoll

DHXi sihtgrupp on eelkõige avaliku sektori asutused.

DHX on standarditud tehniline ja organisatsiooniline lahendus, mis võimaldab asutustel vahetada dokumente hajusal põhimõttel:

  • DHX ei nõua dokumendihaldussüsteemidelt (DHS) “postkontoris” posti järel käimist, vaid dokumendid liiguvad otse saatjalt saajale;
  • DHX on mõeldud avaliku sektori dokumendivahetuse turvaliseks ja kuluefektiivseks korraldamiseks;
  • toimib X-tee versioonil 6.0;
  • kasutab standarditud sõnumivormingut (dokumendiga edastatavad metaandmed, nn “kapsel“ v 2.1).

Protokolli haldamine ja arendamine

Protokolli omanik on Riigi Infosüsteemi Amet (RIA), kes koordineerib protokolli edasist arendamist. Protokolli arendamine toimub järgmiselt:

  • Kõik on oodatud esitama küsimusi, avaldama arvamust ja pakkuma omapoolseid ideid, osaledes diskussioonides ja luues arutelusid DHXi Githubi töökeskkonnas.
  • RIA vaatab sisendi üle ja täpsustab ettepanekuid. Laiemaid teemasid arutatakse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) juures paiknevas dokumendihaldusnõukogus (DHN). Kui ettepanek ei leia heakskiitu, antakse ettepaneku esitajale selle kohta tagasisidet.
  • RIA lisab heakskiidetud teemad ettepanekute nimekirja ja koostab vastava lahendusettepaneku (sh juurutuskava). DHN kinnitab lahenduse sobivuse ja juurutuskava.
  • RIA lisab muudatuse protokolli ja uuendab ettepanekute nimekirja. Teised tegevused viivad ellu juurutuskavas olevad vastutajad.

RIA ei arenda pärast 2018. aastal lõppenud üleminekuperioodi DHXi adapterit ega etalonteostust. Küll aga aitame koordineerida kogukonna tekkimist ning panustame ühisele koostööle arendajate ja kasutajatega.

DHXi protokolli kasutamise variandid asutusele

DHXi protokolli kasutamiseks on asutusel kaks varianti.

Sobib asutusele:
  • kes ei soovi tegeleda infotehnoloogiliste arendustega,
  • kes soovib kasutada dokumendihaldussüsteemi (DHSi) pigem teenusena väliselt pakkujalt.

Vahendamise korral osutab dokumentide X-teel saatmise ja vastuvõtmise teenust asutusele vahendaja. Asutus ise X-teega DHXi kontekstis ei suhtle. Asutus ei pea isegi olema X-tee liige.

Kasutuselevõtmiseks on asutusel vaja leida sobiv vahendaja, kes on arendanud või arendab DHSile DHX liidese.

Kasutajaks saamine

Asutuse DHS ja vahendaja infosüsteem on liidestatud. Liidestus sõltub sellest, kas DHSi majutatakse vahendaja juures või on vahendaja ainult DHXi teenuse pakkuja.
Vahendajaga on sõlmitud teenuseleping. Selleks ei pea sõlmima eraldi lepingut, vaid dokumentide vahendamine võib toimuda mõne olemasoleva lepingu raames.
Kui DHS on RIHAs registreerimata, tuleb see registreerida.

Vahendaja vahetamine

Tuleb lõpetada senine teenuseleping ja sõlmida leping uue teenusepakkujaga. Asutusel tuleb vahendajaga kokku leppida kuupäev, millal vahendaja vahetub. See tähendab, et uus vahendaja lisab vahendatava oma vahendatavate nimekirja samal kuupäeval, kui eelmine teenusepakkuja vahendatava oma nimekirjast eemaldab.

Sobib asutusele:
  • kellel on oma dokumendihaldussüsteem (DHS),
  • kes omab ka teisi X-tee teenuseid kasutavaid süsteeme,
  • kellel on võimekus IT-arendusteks,
  • kes ei soovi sõltuda kolmandatest osapooltest.
Kasutusele võtmiseks:

Tuleb välja selgitada, kas DHXi rakendamise eeldused on täidetud; vajadusel korraldada selleks vajalikud tööd: X-tee versiooniga 6 liitumine, sertifikaadi soetamine ja turvaserveri paigaldamine ning veenduda, et DHSis on kasutusel dokumendivahetuse kapsel v2.1.

Tuleb tellida DHXi võimekuse arendustööd (võimalusel koos teiste asutustega) ning koostöös DHSi arendajaga otsustada, kuidas DHXi võimekus tehniliselt teostada:

  • variant A – kasutada DHXi adapteri teeke
  • variant B – paigaldada DHXi adapterserver
  • variant C – programmeerida DHX otse DHSi

Lisaks tuleb testida oma süsteemi DHXi võimekust (soovi korral kasutades etalonteostust koos soovituslike standardtestidega) ning esitada RIA-le taotlus registreerida DHXi alamsüsteem X-teel.

DHSi vahetamine

RIHAs tuleb määrata olemasolev DHS lõpetatuks ja määrata uus DHS kasutatuks.

Kasutajaks saamine

Liitumistegevustes osalevad asutuse X-tee turvaserveri administraator, RIHA kirjeldaja, rakenduse administraator ja dokumendihaldussüsteemi (DHS) peakasutaja.
Paigaldusjuhise ja tehnilise toe peab pakkuma konkreetse DHSi tarnija (arendaja).
Asutus peab olema liitunud X-tee versiooniga 6 ja määranud RIHA kirjeldaja.

Tegevused

1. Liitumine testkeskkonnaga ja testimine
X-tee turvaserveri administraator esitab turvaserverist taotluse DHXi alamsüsteemi registreerimiseks testkeskkonda. Rakenduse administraator paigaldab ning seadistab asutuse testkeskkonnas DHSi vastavalt tarnija juhistele. Kui alamsüsteem on registreeritud, lisab turvaserveri administraator DHXi teenuse WSDLi ning avab teenused X-tee grupile "Kõik X-tee kasutajad". DHSi peakasutaja testib paigalduse toimimist RIA testteenusega.

2. Ettevalmistus toodanguks
RIHA kirjeldaja registreerib RIHAs DHSi kasutamise.

3. Toodangusse minek
X-tee turvaserveri administraator esitab taotluse DHXi alamsüsteemi registreerimiseks toodangukeskkonnas. Rakenduse administraator paigaldab ning seadistab DHSi asutuse toodangukeskkonnas sarnaselt testkeskkonna paigaldusega. Kui alamsüsteem on registreeritud, lisab turvaserveri administraator DHXi teenuse WSDLi ning avab teenused X-tee grupile "Kõik X-tee kasutajad".

DHX liidese arendajale

DHX liidese arenduseks on kolm tehnilist võimalust.

  • Variant A – Arendaja kasutab RIA pakutud JAVA teeke.
  • Variant B – Arendaja kasutab RIA väljapakutud SOAP-lahendust (DHX-adapterit).
  • Variant C – Arendaja realiseerib DHXi protokolli ise vastavalt RIA juhistele.

Arendusviisi eelistuse kohta andsid tagasisidet dokumendihaldussüsteemi arendajad ja asutused:

Dokumendihaldussüsteem / infosüsteem
(hinnangu andnud ettevõte / asutus)
Variant A
Java teegid
Variant B
SOAP-teenused (DHX-adapater)
Variant C
Ise arendades
Sharepoint (Nortal) Eelistatud
Webdesktop (Webware) Eelistatud
Delta (SMIT) Eelistatud
Kirke (KEMIT) Eelistatud
Riigi Teataja (RT) Eelistatud
Amphora (Interinx) Eelistatud
GoPro (NetGroup) Eelistatud
GoPro (Upmind) Eelistatud
ADIT (RIA) Eelistatud
Dogre (Piksel) Eelistatud

DHXi vahendajale

Vahendamise korral osutab asutusele dokumentide X-teel saatmise ja vastuvõtmise teenust vahendaja.

Asutus ise X-teega DHXi kontekstis ei suhtle. Asutus ei pea isegi olema X-tee liige. Vahendaja esineb X-teel oma nime all. Vahendaja võib olla nii erasektori ettevõte kui ka avaliku sektori asutus.

Vahendamine erineb majutamisest. Paljud asutused majutavad oma DHSe majutus- ja pilveteenuste osutajate juures. Majutamine võib hõlmata nii X-tee turvaserveri kui ka DHSi majutamist (pilveteenusena osutamist). DHXi seisukohalt omab tähtsust, kas asutuse DHS suhtleb X-teel asutuse X-tee sertifikaadi abil või mitte.

Kõiki suhteid, kus suhtlemine X-teel toimub mitte asutuse enda, vaid teenusepakkuja X-tee sertifikaadi abil, käsitletakse vahendamisena.

Vahendaja tegevused teenuse pakkumiseks

  • Vahendaja loob oma süsteemis DHXi vahendusvõimekuse, arendades DHXi protokolli otse süsteemis või kasutades selleks RIA loodud adapterit.
  • Vahendaja sõlmib vahendatava asutusega vahenduslepingu. Kui dokumentide vahendamine on mõne olemasoleva lepingu raames, siis ei pea eraldi lepingut sõlmima.
  • Vahendaja registreerib end RIAs DHXi vahendajana.
  • Vahendaja ühendab oma süsteemi asutuse süsteemiga (ei ole vaja juhul, kui ostetakse sisse kogu dokumendihaldussüsteemi teenus, mitte ainult vahendus).
  • Vahendaja teenindab asutust, käitades vahendusteenust vastavalt DHXi protokollile ja X-tee vahendamise nõuetele.

DHXi teenuse registreerimine ja kasutamine

  • Vahendaja peab olema realiseerinud DHXi protokolli.
  • Vahendaja testib testteenuses teenuse toimimist.
  • Vahendajal peab olema vahendaja poliitika, mis vastab infosüsteemide andmevahetuskihi määrusele, § 13. See tähendab andmeteenuse vahendamise korda või kirjeldust.
  • Vahendaja teeb turvaserveri (TS) haldusliideses registreerimistaotluse.
  • Kui alamsüsteem on registreeritud, lisab vahendaja turvaserverisse WSDLi. Teenused tuleb avada kõikidele X-tee kasutajatele.

Testimine

Arenduste realiseerimisel soovitame läbi teha RIA koostatud standardtestid, kasutades selleks etalonteostust.

Selle jaoks on loodud vajalikud juhendid ning testlood.

DHXi kasutamise eeldused

  • X-tee versioon 6.0,
  • standardiseeritud dokumendivahetuskapsli versioon 2.1.

Viimati uuendatud 18.01.2024