Language switcher

Sa oled siin

Veebruaris jätkus pahavara ja õngitsuskirjade levik

CERT-EE registreeris veebruaris 170 intsidenti, mida on vähem kui jaanuaris ning mullu samal ajal. Jätkus pahavara levik ning ringlesid pankade nimel saadetud õngitususkirjad.

Aktiviseerusid ettevõtete vastu suunatud e-posti ja arvepettused. Mitu ettevõtet teatasid, et on langenud meilikontode kaaperdamise järel finantspettuse ohvriks, kannatades vähemalt 16 000 euro suurust kahju. Sellised pettused levivad Eestis laiemalt juba eelmise aasta sügisest.

Kuu alguses kasutasid kurjategijad ära Swedbanki ja SEB sümboolikat ning levitasid nende ettevõtete nime alt õngitsuskirju, eesmärgiga varastada inimeste internetipankade kasutajatunnuseid ja paroole. Samuti liikus juba sügisel Eesti asutusi kimbutanud kasutajaandmeid varastav pahavara Loki-Bot. Sel korral saadeti pahavaraga nakatatud manusega e-kirju näiliselt nii Tartu ülikooli kui ka Tallinna ülikooli nimel. 

Veebruaris olid mitme RIA üksuse töötajad seotud riigikogu valimiste turvalisuse tagamisega. CERT-EE juhi Tõnu Tammeri sõnul möödusid valimised turvaliselt ning suurema mõjuga intsidente ei tuvastatud: "Ettevalmistusega alustasime juba kuid varem ning pöörasime sel korral rohkem tähelepanu ka ennetusele. Korraldasime koos valimisteenistusega riigikogusse kandideerijatele küberhügieenikoolitusi ning nõustasime erakondi nende tehniliste lahenduste osas."

Veebruarikuu küberruumi olukorra ülevaade

Veel uudiseid samal teemal

11.02.2020

Keskkriminaalpolitsei avas küberkuritegude info ja teadete edastamise veebilehe

Tänase ülemaailmse turvalise interneti päeval avas keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo veebilehe https://cyber.politsei.ee/, mille kaudu saab edastada politseile infot ja teateid küberkuritegudest. Samuti saab saidilt nõu, kuidas tunda ära õngitsuskirju või taastada ligipääs oma isiklikele kontodele. 

22.01.2020

RIA soovitab Internet Exploreri kasutamist ajutiselt vältida

Küberkurjategijad  kasutavad ära üht detsembri keskel avaldatud kriitilist turvanõrkust, mis võimaldab Internet Exploreri internetibrauseri kasutajate arvutisse pahavara saata. Kuna tavakasutajatele turvapaika hetkel olemas ei ole, soovitab Riigi Infosüsteemi Amet kuni uute turvapaikade saabumiseni Internet Exploreri kasutamist ajutiselt vältida.