Language switcher

Sa oled siin

Uus venekeelne raadiosari räägib lihtsas keeles kübermaailma tahkudest

6. juunil jõuab Raadio 4 eetrisse esimene episood küberteadmistele keskenduvast raadiosarjast „Bведи пароль“ („Sisesta parool“). Valdkonna eksperdid räägivad saadetes muuhulgas lunavararünnakutest, info- ja kübersõjast, krüptovaluutast, e-riigist ja tuleviku tehnoloogiatest.


 
Riigi infosüsteemi ameti (RIA) üks põhiülesandeid on ennetada küberintsidente ning aidata Eesti inimestel küberruumis turvaliselt toimetada. „Praegu osutasime ennetusteraviku just Eesti venekeelsele elanikkonnale. Statistikaameti andmetest selgub, et võrreldes eestlastega on muu emakeelega elanike teadlikkus küberhügieenist märkimisväärselt madalam. Samuti langeb parimate küberpraktikate kasutus vanuse kasvades. Sellist trendi näeme ka juhtumite registreerimisel. Seetõttu otsustasime luua lihtsas keeles rääkivad raadiosaated vene keelt emakeelena kõnelevatele inimestele,“ selgitas RIA analüüsi- ja ennetusosakonna juhataja Märt Hiietamm.
 
Ta lisas, et sõltumatu emakeelest taandub küberturvalisus inimeste teadlikkusele. „Veelgi suurem osa küberrünnakutest ebaõnnestuvad, kui viime paremini inimesteni põhiteadmised küberhügieenist,“ ütles Hiietamm. „Internetis tuleb suur skeptilisus ja usaldamatus kasuks – seda eriti enne enda andmete jagamist ja kutsuvatele veebiaadressidele klõpsamist. Praegu sotsiaalmeedias vohav kontode kaaperdamise laine on üks näide, kuidas kasutajate liigset usaldust kuritarvitatakse. Võõraste linkide, veebilehtede ja kõnede suhtes tuleb järjepidevalt tekitada usaldamatust. Põrsast kotis ei osteta ning näited ja lood elust enesest aitavad meelde tuletada, miks tuleb enne tehingut kotti piiluda,“ lõpetas Hiietamm. 

„Bведи пароль“ („Sisesta parool“) jõuab Raadio 4 eetrisse igal esmaspäeval ning nii 13 nädalat järjest. Saatesarja eesmärk on teavitada sihtrühma ohtudest ja murekohtadest küberruumis ning isiklikust rollist küberintsidentide ennetamisel ja tagajärgedega tegelemisel. Saadetes räägivad teiste hulgas kaasa Andres Anvelt, Marju Lauristin, Arkadi Popov, Marina Kaljurand ning veebikonstaabel Jana Frolova-Alferjev. Saateid saab pärast eetrit järele kuulata RIA IT-vaatlik.ee portaalist https://www.itvaatlik.ee/ru/, podcastide keskkondadest ning loomulikult Raadio 4 veebilehelt.
 
Raadiosaadetele tutvustamiseks algas 1. juunil teavituskampaania, mis juhib tähelepanu turvalisele küberkäitumisele ja esitleb tulevasi raadiosaateid. Lisaks jagatakse küberhügieeni heade praktikate kohta infot ka tele- ja trükimeedias, kaubanduskeskuste siseraadiotes ning väli- ja digitaalmeedias. Teavituskampaaniat viib ellu reklaamiagentuur Taevas Ogilvy ning see kestab augusti lõpuni.
 
Nii saatesari kui ka teavituskampaania on rahastatud Euroopa Liidu struktuuritoetuse toetusskeemist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine” (Euroopa Regionaalarengu Fond).

Seiko Kuik
RIA pressiesindaja

Veel uudiseid samal teemal

29.06.2022

Libasõnumite abil on inimestelt varastatud kümneid tuhandeid eurosid

29.06.2022 Viimastel nädalatel on Riigi Infosüsteemi Ametile teatatud liba-mobiilisõnumitest, mis näiliselt tulevad SEB, Swedbanki või DHLi nimelt. Inimesed on petusõnumitest ajendatud sammude tõttu kaotanud tuhandeid eurosid. 

07.06.2022

Olukord küberruumis – mai 2022

7.06.2022 – Mais registreerisime 198 mõjuga intsidenti, mis on viimase aasta keskmisest veidi madalam näitaja.