Language switcher

Sa oled siin

RIA tegi riigikaitsekomisjonile ülevaate küberrünnetest

Riigikaitsekomisjoni liikmed said tänasel erakorralisel istungil Kaitseministeeriumi asekantslerilt Tuuli Dunetonilt ülevaate Kaitseministeeriumi julgeolekuasutuste tegevusest. Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitja Gert Auväärt rääkis riigikogulastele Eestit tabanud küberrünnetest.

„Viimastel nädalatel on Välisluureameti tegevuse suhtes olnud tavapärasest suurem avalikkuse tähelepanu. Võin kinnitada, et sellega seotud ametkonnad ning ministeerium on teinud ja teevad jätkuvalt konstruktiivset ja professionaalset tööd selle nimel, et Eesti julgeolek ja inimeste turvatunne oleksid tagatud. Alati saab arutada, kuidas meie riigikaitset veel paremini korraldada. Iseasi on see, kas niivõrd tundlikus valdkonnas nagu seda on luure, tuleb laialdane avalik arutelu alati kasuks. Pigem ilmselt mitte. On aeg avalikkuses tekkinud poleemikale joon alla tõmmata ja edasi liikuda,“ lausus Kaljulaid.

Istungil käsitleti ka kaitseminister Hanno Pevkuri juhitavat protsessi Välisluureametile uue peadirektori leidmiseks ning komisjoni liikmed toonitasid vajadust tagada Välisluureameti tegevuse jätkusuutlikkus ja tulemuslikkus.

Samuti sai riigikaitsekomisjon Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitjalt küberturvalisuse alal Gert Auväärtilt ülevaate Eesti vastu suunatud küberrünnakutest. Auväärti sõnul on ummistusrünnakutest saanud välispoliitiline mõjutusvahend. „Oleme näinud, et neid kasutatakse üle Euroopa riikide vastu, kus langetatakse ründajate silmis ebapopulaarseid otsuseid. Analüüsidele tuginedes teame, et ründeid viiakse ellu ka oluliste ürituste ajal või tähtpäevadel,“ osutas ta.

Auväärt lisas, et valitsuse investeeringud küberturvalisusesse aasta alguses on suuresti nullinud rünnakute mõju Eesti inimestele, kuid palju saab ja tuleb veel ära teha. „RIA pakub avaliku sektori asutustele viise, kuidas ennast kaitsta ning oleme abiks nõu ja jõuga. Konsulteerime tihedalt ka erasektoriga.“

RIA hinnangul on samasuguseid rünnakuid tõenäoliselt oodata ka tulevikus ning nendeks saab veel paremini valmistuda. RIA esindaja rääkis komisjonile ka eilsest elektrooniliste isikutuvastusvahendite teenuse katkestusest ja selle mõjust.

Riigikogu pressiteenistus
press [at] riigikogu.ee 

Veel uudiseid samal teemal

20.09.2022

RIA: küberrünnakud meediamajade vastu kasvasid

21.09.2022 Riigi infosüsteemi amet (RIA) koostas neile teatatud andmete põhjalt ülevaate Eesti meediaportaale tabanud küberrünnakutest. Võrreldes kahe eelmise aastaga on mõjuga küberrünnakute arv tõusnud.

08.09.2022

Olukord küberruumis – august 2022

Augustis registreerisime 252 mõjuga intsidenti, mis on viimase poole aasta kõige kõrgem näitaja.