Language switcher

Sa oled siin

RIA pakub viie miljoni euro suurust lepingut sündmusteenuste arenduspartnerile

Riigi infosüsteemi amet (RIA) otsib partnerit, kellega arendada välja sündmusteenuste kesksed platvormid selleks, et lihtsustada inimeste asjaajamist ning muuta riigi teenused automaatsemaks.

Digiühiskonna Arengukava 2030 seab eesmärgiks arendada välja inimeste elusündmustel põhinevad avalikud teenused. Heaks näiteks on lapse sünd. „Lapse sündides puutuvad lapsevanemad kokku väga mitmete teenustega – tuleb esitada taotlusi, vahel ka paberil, saata infot, vahel ka topelt. Lisaks osutavad neid teenuseid mitmed erinevad asutused, seega asjaajamist on palju. Aga saab ka palju targemalt, sest tihti on riigil vajalik info juba olemas ning taotluste ootamise asemel saab riik juba ise ettenägelikult aidata,“ selgitas RIA andmevahetuse osakonna juhataja Joonas Heiter.

„Näiteks lapse sünni järel võiks info automaatselt liikuda asutustele, kes seda infot vajavad,“ lisas ta. Konkreetse näite puhul saadetakse andmed rahvastikuregistrile, mis saadab lapsevanemale teatise nimevaliku tegemise kohta; kohalikule omavalitsusele, kes annab lapsevanemale teada, et tema laps on pandud kirja kolme elukohajärgse lasteaia järjekorda ning et lapsevanem saab vajadusel valikut muuta; sotsiaalkindlustusametile, kust antakse lapsevanemale teada, milliseid toetusi ning millises summas hakkab pere saama ning haigekassale, kes määrab ravikindlustuse. Haigekassa puhul töötab juba praegu automaatne teavitussüsteem.

„Oleme praegu mõelnud, et kogu vajalik info jõuab lapsevanemani, näiteks tema isiklikule e-posti aadressile. Selliselt ei pea vanemad tegema muud, kui jälgima e-posti ning tegema vajalikud linnukesed sinna, kuhu neid palutakse,“ selgitab Heiter, kuidas üks konkreetne sündmusteenus peaks töötama. „Sellise mudeli väljatöötamiseks on aga tarvis infosüsteeme, mis on võimekamad ja võimaldavad osutada mikroteenustel põhinevaid teenuseid,” märkis Heiter.

Sündmusteenuseid, mida riik hakkab lähiaastatel üles ehitama, on kümmekond. Abiellumine ja lapse sünd on esimesed teenused, mis esmalt välja arendatakse. Tuleviku plaanides on näiteks kaitseväe kohustuse täitmise, pensionile jäämise ja lähedase surmaga seotud toimingute teenuste arendamine.

11. novembril kuulutas RIA välja sündmusteenuste analüüsi- ja arenduspartneri leidmiseks raamhanke, mille kogumaksumus on viis miljonit eurot. Hankeleping kehtib 2026. aasta alguseni. Tulevase partneriga hakatakse koostöös ehitama kõikide sündmusteenuste jaoks vajalikke keskseid komponente, aga ka juba konkreetseid töid nagu näiteks abiellumise sündmusteenuse loomine.

Hankes osalemiseks tuleb pakkumused esitada hiljemalt 14. detsembriks. Hanke infoga saab tutvuda riigihangete registris aadressil: riigihanked.riik.ee/rhr-web/#/procurement/3687996/general-info ».

Veel uudiseid samal teemal

10.11.2021

Sotsiaalministeerium: TEHIKu juhiks saab Margus Arm

10.11.2021 – Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse uueks juhiks valiti avaliku konkursi tulemusena senine Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektori asetäitja Margus Arm, kes alustab uues ametis tööd 1. jaanuarist 2022.

05.10.2021

MKM: #Bürokratt muudab riigiga suhtluse radikaalselt lihtsamaks 

5.10.2021 – Septembris algasid kodaniku virtuaalse assistendi #bürokratt tehnilised arendustööd, et aasta lõpuks saaks #bürokrati juba kolmes riigi teeninduskeskkonnas kasutusele võtta. Täna tutvustas asekantsler Siim Sikkut #bürokrati visiooni ka e-Eesti esitluskeskust külastanud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyenile.