Language switcher

Sa oled siin

Pangad harjutasid koostöös RIA ja Eesti Pangaga reageerimist ulatuslikule küberründele

Eilsel suurõppusel CredITex 2021 mängiti läbi pankade vastu suunatud laiaulatusliku küberrünnaku lahendamine. Õppusel osalenud pangad, Riigi Infosüsteemi Amet (RIA), Pangaliit ja Eesti Pank harjutasid koostööd rünnaku tõrjumisel ja selle tagajärgedega toimetulekul, samuti testiti erinevate reeglite ja protseduuride ajakohasust. 

RIA küberturvalisuse teenistuse juhi Lauri Aasmanni sõnul otsivad kurjategijad pidevalt viise, kuidas küberrünnakute abil olulisele infole ligi pääseda või näiteks raha välja pressida. “Kurikaelad on nutikad. Võimalusi, kuidas infoturbe nõrkusi ära kasutades inimeste elu väga ebamugavaks muuta, tekib aina juurde. Sellised õppused on tähtsad, kui soovime päris rünnaku korral tõhusalt reageerida ning turvalise ja mugava elu juurde kiiresti tagasi pöörduda,” märkis Aasmann. 
  
Eesti Panga riskijuhi Aalo Kuke hinnangul on viimastel aastatel kogu maailmas palju rohkem pankade vastaseid küberründeid ja klientidel tuleb leppida ka nendest tingitud häiretega teenuste töös. “Pangad peavad palju tähelepanu pöörama küberturvalisuse tagamisele. Sellele valdkonnale pööratakse tõsist tähelepanu kogu Euroopas. Eesti pangandus on pea täielikult digitaalne, mis seab küberturvalisusele eriti kõrged nõudmised. Selliste õppuste korraldamine tugevdab sektori koostööd ja reageerimisvõimekust,” rääkis Aalo Kukk. 
  
Pangaliidu infoturbe toimkonna juht Tiit Hallas tõdes, et õppus oli tänuväärne, kuid paljud lahendamisele kuulunud situatsioonid olid osalejatele päris elust juba tuttavad. ”Kahjuks on küberkuritegevus hoogu juurde saanud ning ründed on pankade küberturvalisuse spetsialistide jaoks juba rutiiniks muutumas. Me ei ole õppuse kokkuvõtetega veel lõpule jõudnud, kuid kindlasti saime palju kasulikku infot nii oma tugevuste kui nõrkuste kohta. Tänane õppus andis võimaluse harjutada koostööd ja koordineeritud tegutsemist suuremas kriisiolukorras, kus küberründe tagajärjel on mõjutatud kogu finantssektori töö nii Eestis kui mujal.” Kuigi õppuse täpset stsenaariumi ja tulemusi pole turvakaalutlustel võimalik avalikkusega jagada, loodab Hallas, et õppuse tulemusel paraneb ka teiste ametiasutuste ja ettevõtete koostöö, kes saavad kasutada õppuse järeldusi oma kriisijuhtimise valdkonna edendamiseks. 
  
Lisainfo: 
Katrin Talihärm
Pangaliidu tegevdirektor
taliharm [at] pangaliit.ee
6116567 
  
  
 

Veel uudiseid samal teemal

23.02.2021

Olukord küberruumis – jaanuar 2021

23.02.2021 – Jaanuaris registreerisime 226 mõjuga intsidenti, mis on viimase kuue kuu keskmisest kõrgem.

CERT-EE infoturbe ekspert Joosep Sander Juhanson ja juht Tõnu Tammer. Foto: Grete Kivi
02.02.2021

Riiklik küberüksus CERT-EE on jätkuvalt maailma parimate hulgas

02.02.2021 – Riigi Infosüsteemi Ameti küberintsidentide käsitlemise osakond ehk CERT-EE tähistas 01.01.2021 oma 15. sünnipäeva ning sai auga väljateenitud sünnipäevakingitusena sertifitseerimistunnistuse, millega kuulub maailma üheksa tunnustatuima riikliku küberüksuse hulka.