Language switcher

Sa oled siin

MKM: Riik võtab uuel aastal ette digiriigi taakvara probleemi

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul keskendub riik järgmisel aastal riigi oluliste infosüsteemide uuendamisele ja ülalhoiu tagamisele, et vähendada küberturbe riske ja tagada digiriigi jätkusuutlikkus. Selleks eraldati 2022. aasta riigieelarvest täiendavad 14,4 miljonit eurot.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul on digiriigis viimaste aastate alarahastuse tõttu tekkinud tõsine taakvara probleem, mis muudab meie teenused haavatavaks. „Sageli keskendutakse ainult uute IT-lahenduste ja infosüsteemide loomisele ning olemasolevate edasiarendamine ja ülalhoid jääb tahaplaanile. Võid ju auto osta, kuid ilma kütuse ja hoolduseta ta väga kaugele ei sõida. Üha kuhjuv tehnoloogiavõlg muudab aga digiriigi haavatavaks ja küberrünnakutele avatuks. Näiteks juulikuine dokumendifotode vargus sai võimalikuks just riigiportaali iganenud komponentide tõttu,“ märkis Sutt.

Minister tõdes, et taakvara probleem tekib enamasti just rahastuse tõttu, kuna suur osa digiriigi kuludest tuleb Euroopa Liidu vahenditest, mida aga polelubatud teenuste ülalhoiuks kasutada. „Seetõttu peame suurendama digiriigi baasrahastust just riigieelarvest ja mul on hea meel, et 2022. aastal saime selleks täiendavad 30 miljonit eurot. See on oluline samm lahenduse suunas, kuid digiriigi jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb leida täiendav rahastus ka püsivalt,“ ütles Sutt.

Pool 2022. aastaks leitud lisavahenditest ehk 14,4 miljonit eurot läheb just eri valitsemisalade taakvara ehk vananenud infosüsteemide ja platvormide uuendamiseks ja ülalhoiuks. 2,6 miljonit suunatakse keskkonna valdkonna infosüsteemidesse (sh maainfo registrid ja teenused), Maksu- ja Tolliameti infosüsteemide ja ärirakenduste arendamiseks suunatakse 1,9 miljonit eurot, Rahvastikuregister saab täiendavad 0,8 miljonit eurot ning sotsiaalkaitse valdkonna infosüsteemid (sh SKAIS) 1,1 miljonit eurot. Lisaraha saab ka COVID-19 pandeemiast räsitud tervise valdkond: Sotsiaalministeeriumile läheb 2 miljonit eurot COVID-19 rakenduste ja analüüsilahenduste ülalhoiuks ning tervise infosüsteem jm tervise valdkonna digiteenused saavad täiendavad 1,8 miljonit eurot.

„Minu suunis kõigile asutustele on, et ühtegi uut IT-arendust ei saa teha enne, kui pole leitud katet nende ülalhoiu kuludele. See on ainus vastutustundlik viis, kuidas digiriiki jätkusuutlikult edasi ehitada,“ ütles minister Andres Sutt.

Kokku eraldas valitsus 2022. aasta riigieelarvest täiendavad 30 miljonit eurot peamiselt riigi kesksete küberturvalisuse võimete tagamisse, digiriigi ühislahenduste kestlikkuse tagamisse, infoturbe kindlustamisse valitsemisalades ning oluliste infosüsteemide ülalhoiu tagamisse.

Majandus- ja kommunikommunikatsiooniministeeriumi pressiteade, 6. oktoober 2021

Veel uudiseid samal teemal

22.10.2021

Olukord küberruumis – september 2021

Septembris registreerisime 190 mõjuga intsidenti, mis on selle aasta kõrgeim näitaja. Sellele lisanduvad automaatseirest tuvastatud intsidendid.

12.10.2021

Trendid ja tähelepanekud küberruumis – III kvartal 2021

12.10.2021 – Teemad: Confluence'i turvaaugu kaudu rünnati Eesti riigiasutuste siseveebe, taakvara on valupunkt nii avalikus kui ka erasektoris, krüptorahaga seotud petuskeemid tõusuteel, ööpäev Eesti küberruumis: nakatumised, rünnakud ja haavatavused.