Language switcher

Sa oled siin

Microsoft panustab Eesti virtuaalse abilise Bürokrati arengusse

Veebruaris külastasid Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA) ja Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumit Microsofti Euroopa harukontori esindajad, kes sõlmisid Eesti riigiga koostööleppe.

„Koostöölepe annab Eestile suurepärase võimaluse kasutada arendusvaldkonna maailma tippkompetentsi selleks, et luua uusi ja ainulaadseid lahendusi Bürokrati ökosüsteemi tarbeks ning loodetavasti tulevikus ka laiemalt,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. Ta rõhutas, et Microsoftiga koos loodud arendused saavad olema vabalt kasutatavad kõigile. „Meie jaoks oli läbirääkimistel oluline, et ühiselt valmivad lahendused oleksid kõigi jaoks taaskasutatavad, nii on koostööst saadav kasu ühest projektist laiem ning sellest võidavad ka ettevõtjad ning teised riigiasutused,“ ütles Sutt. „Oleme koos RIA ja Microsoftiga aluse pannud väga heale koostööle ja nüüd on vaja see edukalt lõpuni viia.“ 
  
Esiti tehakse koostööleppe alusel koostööd Bürokrati virtuaalse abilise arendamisel, kuid see on vaid üks osa laiemast partnerlusest. Mullu sõlmisid MKM ja Microsoft ühiste kavatsuste kokkuleppe, et edendada pilvelahenduste kasutuselevõttu avalikus sektoris ning teha ka laiemat arenduskoostööd digiriigis uute lahenduste kasutuselevõtmise suunas.
  
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi digiriigi andmete juht Ott Velsbergi sõnul toetab koostöö Microsoftiga laiemalt avalikus sektoris pilvelahendustele üleminekut ja tugevdab pilveteenuste kompetentsi. “See aitab omakorda parandada riigiteenuste kasutajakogemust ja muudab lõpuks taristu toimimise turvalisemaks,” sõnas Velsberg. “Eesti riiklikus pilvepoliitikas on erasektori pakutavate pilvelahenduste kasutuselevõtmine oluline. Lisaks võimaldab laiem koostöö meil ka paremini hinnata, kuidas avalikke pilvelahendusi saaks turvalisemalt kasutada,” rõhutas Velsberg.
    
RIA sõnul ei muuda kokkulepe Microsoftiga senist hankeprotsessi. „Me jätkame Bürokrati lahenduste arendamist hangete kaudu ning arenduspartnerite otsimist. Koostöö Microsoftiga annab meile ühe käigu juurde. Nad on justkui meie käepikendus, kes saab ühise huvi olemasolul õla alla panna,“ lisas RIA masinõppe- ja keeletehnoloogia osakonna juhataja Kaupo Laagriküll. „Kumbki osapool ei ole kohustatud iga komponendi või tüki arendamises kaasa lööma, aga Microsofti ja RIA kokkuleppe korral saab seda teha. See annab paindlikkuse mõlemale osapoolele ja samas loob ka parema võimaluse partnerluseks.“
  
„On suurepärane, et nii tunnustatud ettevõte tunneb huvi meie arendatava tehisintellekti Bürokrati vastu. Virtuaalse assistendi valmimisel saame muuta Eesti elanikele digitaalsed asjaajamised palju lihtsamaks. Seeläbi pakuksime maailmas ainulaadset kasutajakogemust ning on mõistetav, miks kavas olevad arendused ka suurt huvi pälvivad,“ ütles Laagriküll.
   
MKM ja RIA teevad koostööd Microsofti rahvusvahelise teadus- ja arendustiimiga. Partnerlusel pole konkreetset tähtaega ning see kestab nii kaua, kui mõlemad pooled seda soovivad. Esimene ühisprojekt juba käib. Selleks on hajutatud sõnumiruumi DMRi (destributed message room) välja töötamine. "Kokkulepped võimaldavad kasutada Bürokrati ja selle komponentide arendamisel tipptasemel teadmisi ja kogemusi, mida muidu oleks keeruline saada ning tänu sellele aidata digiriik järgmisele arengutasemele,” lisas Bürokrati arhitekt Rainer Türner.
   
RIA tahab ühes Microsoftiga luua Eestile turvalise ja funktsionaalse arhitektuuri, täpsemalt äriarhitektuuri, mida saaks tulevikus taastoota. „Soovime kasutada Microsofti tipptasemel spetsialiste, et koos arendada ja saada tagasisidet nii masinõppe rakendamise kui ka arhitektuursete lahenduste kohta,“ sõnas RIA osakonna juhataja. Ta lisas, et selline tööde võrdlus aitab luua paremini läbimõeldud ja kujundatud lahendusi.

 
Seiko Kuik
RIA pressiesindaja
5851 7028

Veel uudiseid samal teemal

25.04.2022

#Bürokratt valiti parimaks tehisintellektil põhinevaks riigiteenuseks

25.4.2022 – Aprilli alguses valiti Dubais toimunud World Government Summit konverentsil maailma silmapaistvamaid tehnoloogilisi riigivalitsemise lahendusi. Eesti inimeste virtuaalne assistent Bürokratt pärjati parima tehisintellektil põhineva riigiteenuse tiitliga. 

13.04.2022

Bürokratt kutsub arendama riigi tehisintellekti tööampsudena

13.4.2022 – Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) kuulutas välja täiendava miljoni euro suuruse raamhanke riigi tehisintellekti Bürokrati teenuste arendamiseks. Hankele kvalifitseerumiseks piisab vaid pakkumuse esitamisest.