Language switcher

Sa oled siin

Küberkurjategijad kasutavad eriolukorda ära

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) kvartaliülevaatest selgub, et esimeses kvartalis mõjutasid Eesti küberruumi enim üleilmne eriolukord ja hüppeliselt suurenenud kaugtöövajadus. Küberkurjategijad kasutavad nii pahavara levitamiseks kui ka erinevateks õngitsusteks ja pettusteks COVID-19 viirusega seotud huvi ja hirmu.

RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Lauri Aasmanni sõnul on näha, et kurjategijad kasutavad järjest rohkem ära globaalset eriolukorda: „Meie hinnangul võib lähiajal oodata veel hulka intsidente, mille algpunktiks on mõni COVID-19-söödaga e-kiri või rakendus, sest ka varem on mujal maailmas nähtud trendid väikese hilinemisega Eestisse jõudnud.“

„CERT-EE jätkab eriolukorra tingimustes regulaarselt ohuteadete väljasaatmisega, milles hoiatab levima hakanud petuskeemide ja õngitsuskatsete eest. Kahjuks näeme jätkuvalt intsidente, mida oleks olnud võimalik olnud ennetada, kui need ohuteated oleks teenuseomanikeni jõudnud,“ lisas Aasmann.

Vaatamata kriisiolukorras oluliselt suurenenud koormusele on Eesti e-teenused üldiselt hästi vastu pidanud. Ülekoormuse tõttu on olnud üksikuid lühiajalisi teenusekatkestusi nii õppekeskkondades kui ka tervishoiuvaldkonnas, aga enamjaolt on e-riik hästi toiminud. Samuti on paljude ettevõtete üleminek kaugtööle õnnestunud siiani suuremate küberintsidentideta.

Samas on tõenäoliselt oodata veel kampaaniaid, kus kurjategijad püüavad erinevaid kaugtöö rakendusi matkides levitada pahavara või varastada andmeid. „Kui praegu ei pöörata kaugtöö turvalisusele piisavalt tähelepanu, võime oodata lähiajal rohkem intsidente, mis on seotud väiksemate ja suuremate andmeleketega,“ sõnas Aasmann. 

2020. aasta esimese kvartali ülevaadet saab lugeda siit.

Kertu Kärk
RIA kommunikatsioonijuht
5850 9665
kertu.kark@ria.ee

Veel uudiseid samal teemal

20.05.2020

Olukord küberruumis – aprill 2020

20.05.2020 – Märgatud intsidentide hulk on stabiilne, aprillis anti meile märku 255st mõjuga intsidendist.

„Cyber Security in Estonia 2020“
19.05.2020

RIA korraldab ingliskeelse veebiseminari „Cyber Security in Estonia 2020: What Has Changed“

19.05.2020 – Riigi infosüsteemi amet (RIA) korraldab 26. mail kella 17–19 ingliskeelse veebiseminari „Cyber Security in Estonia 2020: What Has Changed“, kus esinejad annavad Eesti e-eduloost huvitunutele ülevaate Eesti küberturvalisust tagavate asutuste rollist, olukorrast ja tulevikust.