Language switcher

Sa oled siin

Island hakkab koos Eesti ja Soomega X-tee tarkvara arendama 

Island liitus 1. juunil Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituudiga (NIIS), mis arendab liikmetele digivalitsemise lahendusi, sh X-tee tarkvara (rahvusvahelise kaubamärgiga X-Road). Islandist sai asutajate Eesti ja Soome järel kolmas liige rahvusvahelises konsortsiumis.

Ettevõtlus- ja IT-minister Andres Suti sõnul on X-tee Eesti hästitoimivate ja sujuvate avalike digiteenuste vundamendiks, kuid võiks seda olla ka rahvusvaheliselt. “Nagu nimigi vihjab, on NIIS-i eesmärk algusest peale olnud Põhjamaades kui maailma eesrindlikumas digipiirkonnas ühendada jõud ja ehitada koos võimalikult head digivalitsemise lahendused. Senine koostöö Soomega on olnud edukas ja näidanud, et meie riikide infosüsteemid saavad omavahelise infovahetusega hästi hakkama. Seda parem meel on mul näha NIIS-i kasvu ja tervitan Islandit uue liikmena!“ ütles Sutt.

NIIS (Nordic Institute for Interoperability Solutions) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut on mittetulundusühing X-tee tuumtehnoloogia ehk X-Roadi arendamiseks Eesti-Soome ühiskonsortsiumi kaudu koostöös Soome, Islandi ja Fääri saartega. NIIS-i eesmärk on tagada X-Roadi ja teiste piiriüleste digivalitsemise taristu osade arendamine ja strateegiline juhtimine. Konsortsiumi töö on Eesti strateegiliseks huviks, et tagada X-tee aluslahenduse kõrgem kvaliteet ja rahvusvaheline koosvõime, samas optimeerida ka arenduskulusid ja -korraldust.

Suti sõnul loob koostöö eeldused väga heade piiriüleste digiteenuste tekkeks ja on suurendanud ka kulutõhustust. „NIIS-i liikmesriigid suunavad ja rahastavad X-tee alustehnoloogia arendamist üheskoos. See tagab kvaliteedi, võimaldab innovatsiooni ja loob soodsa pinnase piiriüleste teenuste ja digivalitsemise lahenduste tekkeks,“ märkis minister. „Piiriülesed teenused on üha olulisemad, kuid turvaline andmevahetus eri riikide ja teenuste vahel on siin võtmetähtsusega ja Eesti huvi on, et seda rolli täidakski meie X-tee.“

Island on NIISi töörühmades osalenud juba alates 2018. aastast ja andnud oma panuse X-tee tarkvara arendamisse. Nüüd sai Islandist ka NIISi ametlik liige. Island juurutab praegu X-tee lahendust oma riigi infrastruktuuris Straumurinn nime all ja selle eesmärk on muuta digiteenused kättesaadavaks riikliku andmevahetuse ökosüsteemi kaudu.

Rohkem infot NIISi kohta »

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiteade 2. juunist 2021

Veel uudiseid samal teemal

02.03.2021

Riigikontroll: Riigi Infosüsteemi Amet on taganud X-tee töökindluse, kuid X-teed kasutavate eraettevõtete turvalisust ei kontrolli keegi

2.3.2021 – Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) on üldiselt taganud X-tee keskuse töökindluse, kuid X-teed kasutavate eraettevõtete infoturbe taset X-teega liitumisel ja kasutamisel ei kontrollita, tuvastas Riigikontroll oma täna avaldatud auditiaruandes „X-tee haldus ja töökindlus“.

31.12.2019

RIA peadirektori asetäitja Andrus Kaarelson naaseb erasektorisse

31.12.2019 - Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) riigi infosüsteemi teenistuse juht Andrus Kaarelson lahkub selle aasta lõpus RIAst ning läheb tagasi tööle erasektorisse.