Language switcher

Sa oled siin

Eesti ja Soome ühisõppusel harjutati energiaettevõtteid tabanud küberrünnaku lahendamist

Täna, 25. märtsil harjutasid RIA küberturvalisuse teenistuse töötajad koos Soome kolleegide ja teiste partneritega energiaettevõtetele tehtud lunavaranõude ning sellest tingitud küberintsidendi lahendamist.

Õppuse legendi kohaselt nõudsid kurjategijad Eesti ettevõttelt Elering ning Soome sarnaselt ettevõttelt Fingrid mitmel korral süsteemide taastamiseks ja teenuste säilitamiseks 30 000 eurot lunaraha. Ähvarduste järgi planeerisid kurikaelad halvata süsteeme nii ulatuslikult, et see mõjutaks oluliselt mõlema energiaettevõtte teenuseid – elektri varustamist nii Eesti kui ka Soome elanikele. Oma ähvarduste tõsidust demonstreerisid kurjategijad mõlema ettevõtte süsteemide hetkelise katkestamisega.

Olukorda hakkasid lisaks küberrünnaku alla sattunud energiaettevõtetele lahendama ka mõlema riigi küberüksused – RIA CERT-EE ning Soome küberturvalisuse keskus NCSC.

Õppus kulmineerus kurjategija kinnipidamisega ning suure kahju ärahoidmisega.

RIA juhtiveksperdi Kaido Tee sõnul on sellised harjutused intsidentide lahendamise oskuste parandamiseks hädavajalikud. „Õppuse stsenaariumid ei ole ulme, vaid reaalsed näited elust, millega meil tuleb varem või hiljem tegeleda. Õppuse käigus läbimängitud versioonid, loodud kontaktid ning hilisem mõjuanalüüs annavad kõigile taoliste küberrünnakute lahendamise ja tagajärgede likvideerimisega tegelevatele osapooltele hea ettevalmistuse ja edumaa selleks, et reaalses elus sarnaste olukordade lahendamisega edukalt hakkama saada.“

Seekordne Eesti-Soome ühisõppus läks üsna edukalt. Järgnev analüüs annab korraldajatele ja õppusel osalenutele täpsema ülevaate sellest, mis läks korda ja mille kallal tasub tulevikus veel tööd teha.

Korraldusmeeskond tänab kõiki õppusel osalenuid!

Veel uudiseid samal teemal

16.04.2019

Märtsikuu ülevaade Eesti ja maailma küberruumis toimuvast

16.4.2019 – Eesti arvutikasutajad puutusid möödunud kuul kokku meiliteeskluse ja finantspettusega ning kaotasid ligi 80 000 eurot. Lunavararünnak tõi ühele maailma suurimale alumiiniumtoodete tootjale Norsk Hydrole 30-35 miljonit eurot kahju.

16.04.2019

Olukord küberruumis – märts 2019

16.4.2019 – Märtsis registreerisime 241 intsidenti, mida oli märkimisväärselt rohkem kui veebruaris, kuid samas siiski vähem kui mullu samal ajal.