Language switcher

Sa oled siin

E-Eesti nõukogu toetas ID-kaardi ja e-identiteedi 10 aasta arenguplaani

Stenbocki maja, 15. veebruar 2019 – E-Eesti nõukogu kiitis täna heaks Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) ning Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) eestvedamisel valminud identiteedi- ja dokumendihalduse valge raamatu, mis kaardistab valdkonna hetkeolukorra ja toob välja ekspertide esmased vaated järgneva 10 aasta arengute kohta.

Eesti infoühiskonna ja e-riigi arengut juhtiva nõukogu esimees, peaminister Jüri Ratas ütles, et dokument aitab seada sihte kogu valdkonna arendamiseks ning annab aluse, et meil oleks võimalik ka tulevikus kindlustada nii tehnoloogia kui digitaalse identiteedi väljastusprotsesside turvalisus ja töökindlus. "Kokkuvõttes aitab see kaasa, et kogu meie e-riik oleks turvaline, toimiv ja usaldusväärne," ütles Ratas.

Identiteedi- ja dokumendihalduse valge raamat on esimene selle valdkonna dokument, mis kirjeldab identiteedihaldusega seotud osapoolte rolle, trende ning esialgset riski- ja arenguplaani. Raamat on aluseks riigi olulistele strateegiadokumentidele ja arengukavadele ning selle valmimisele on kaasa aidanud hulk riigiasutusi ja asjast huvitatud osapooli erasektorist, sh IT-ettevõtted.

RIA eID valdkonna juhi Margus Armi sõnul on Eesti riigil piisavalt ambitsiooni, et olla elektroonilise identiteedi valdkonnas maailmas esirinnas ning tagada e-riigi usaldusväärsus ja hea maine. "Meil tuleb olla avatud ja katsetada inimeste elu mugavamaks muutmiseks uusi ja turvalisi lahendusi. Meie soov on suurendada Eesti ID-kaardi kasutamist rahvusvahelistes e-teenustes nagu näiteks Google ja Facebook. Suur väljakutse on biomeetria kui isiku tuvastamise vahendi kasutusele võtmine, uute funktsionaalsuste lisamine ID-kaardile ning ID-kaardi tarkvara jätkuv arendamine ja toetamine erinevates keskkondades," rääkis Arm ning rõhutas, et lisaks uute ideede elluviimisele on veel olulisem tagada kõikide juba töös olevate arenduste ja teenuste toimimine.

PPA identiteedi ja staatuste büroo juhataja Margit Ratniku hinnangul tuleb muuta isikut tõendavate dokumentide taotlemise ja väljastamise seniseid põhimõtteid ja lähenemisviise. "Politsei- ja Piirivalveamet on riigi poolt välja antavate isikut tõendavate dokumentide tootmiseks ja välja andmiseks vajalike lepingute omanik ja rakendaja. Meie jaoks on oluline muuta dokumentide hankimine lihtsamaks ning uuendustele avatumaks. Eesmärk on oluliselt suurendada võimalusi dokumenti mugavalt taotleda ja kätte saada nii Eestis kui ka väljapool Eestit, laiendada isikutuvastuse lahendusi, eelkõige biomeetriliste andmete toel. Omaette väljakutse on lahenduste turvalisuse tagamine ja isikuandmete kaitse," ütles Ratnik.

Kuivõrd valdkond areneb ja muutub pidevalt, vaadatakse vähemalt kord aastas üle valge raamatu täiendamise ja muutmise vajadus. Asutuste töögrupid jätkavad tööd dokumendis välja toodud arenduste elluviimise suunas.

Valge raamatuga saab tutvuda aadressil https://www.ria.ee/sites/default/files/content-editors/EID/valge-raamat-2018.pdf (1.06 MB, PDF).

Valitsuse kommunikatsioonibüroo pressiteade 15.2.2019

Veel uudiseid samal teemal

17.01.2020

Uuenenud Edge’i veebilehitsejas digiallkirja andmiseks tuleb paigalda värske laiendus (plug-in)

Microsoft alustas 15. jaanuaril Edge veebilehitseja ehk brauseri automaatse uuendamisega. Selleks, et uues Edge’is ID-kaardiga e-teenustes digiallkirju anda, peavad kasutajad veebilehitseja seadistusi ise uuendama.

31.12.2019

RIA peadirektori asetäitja Andrus Kaarelson naaseb erasektorisse

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) riigi infosüsteemi teenistuse juht Andrus Kaarelson lahkub selle aasta lõpus RIAst ning läheb tagasi tööle erasektorisse.