Language switcher

Sa oled siin

CERT-EE: Facebookis levivad õngitsuslehed on toonud kahju mitmele Eesti kasutajale!

Facebooki teavitamine libateavitusest
Juhis, kuidas teavitada Facebooki tiimi võltsteavitusest.

Alates eelmisest nädalast liiguvad Facebookis õngitsuskirjad. Facebooki kasutajatele saabuvad teated näiliselt Facebooki turvameeskonnalt, kus hoiatatakse, et kasutaja konto blokeeritakse juhul, kui ta ei kinnita oma kontot.

Facebooki võltsteavitus

Tegelikkuses on tegemist õngitsusega (ehk libateatega), mille eesmärk on varastada kasutaja andmeid. Meile on teada vähemalt kaks intsidenti, mille tagajärjel on kurjategijad Facebooki kontod üle võtnud ning tekitanud rahalist kahju.

Näiteks kasutas kurjategija ühe eestlase kontot Facebooki-siseste tehingute tegemiseks (reklaamide ostmiseks). Kasutaja nimelt sisestas enda andmed õngituslehele ning kuna tema konto oli seotud tema ettevõtte krediitkaardiga, õnnestus kurjategijal kasutada andmeid ka sotsiaalmeedias maksete tegemiseks. Kirjeldatud skeemi abil üritavad pätid just ettevõtjaid õnge tõmmata!
 
Soovitused:

  • Ära usu ähvardavaid ja kiiret tegutsemist nõudvaid kirju tundmatutelt saatjatelt.
  • Veendu, et veebiaadress, mida külastad, on täht-tähelt seesama, mis peaks olema.
    NB! Veebiaadressis veendumiseks ei loeta aadressi mitte vasakult paremale, vaid aadressiribal olevast kõige vasakpoolsemast kaldkriipsust kaks kohta vasakule
  • Kui oled enda kasutajainfo õngitsuslehele sisestanud, siis vaheta kohe oma konto parool ning kontrolli üle, et sul on aktiveeritud kaheastmeline autentimine.
  • Anna laekunud libateavitusest teada ka Facebooki tiimile.

Veel uudiseid samal teemal

16.11.2018

Küberkurjategijad on sihikule võtnud ettevõtted

16.11.2018 – 2018. aasta viimase kvartali suundumused näitavad, et tavakasutajate asemel sihivad küberkurjategijad järjest enam ettevõtete raha eest otsustajaid. Raha püütakse välja petta keerukate ja aeganõudvate petuskeemidega ning eriti ettevaatlik tuleks olla siis, kui koostööpartner palub muuta pangakonto numbrit.

16.11.2018

Trendid ja tähelepanekud küberruumis – IV kvartal 2018

16.11.2018 – Küberruumi trendide ja tähelepanekute kvartaalne ülevaade: IV kvartal, 2018.