Language switcher

Sa oled siin

#Bürokratt valiti parimaks tehisintellektil põhinevaks riigiteenuseks

Aprilli alguses valiti Dubais toimunud World Government Summit konverentsil maailma silmapaistvamaid tehnoloogilisi riigivalitsemise lahendusi. Eesti inimeste virtuaalne assistent Bürokratt pärjati parima tehisintellektil põhineva riigiteenuse tiitliga. 

Auhinna vastu võtnud digiriigi andmete juhi Ott Velsbergi sõnul on rahvusvahelised tunnustused märgiks sellest, et Eesti digiriik on maailmas teistele jätkuvalt eeskujuks. „Kuigi oleme digiriigis palju saavutanud ja muust maailmast mitu head sammu eespool, tuleb ka meil järjepidevalt panustada oma teenuste edasiarendamisse. Bürokrati abil viime oma digiriigi järgmisele tasemele ja eesmärk on uute tehnoloogiate abil tagada maksimaalne kasutajasõbralikkus ja -mugavus,“ märkis Velsberg. 
  
Bürokrati ehk riikliku virtuaalabiliste ökosüsteemiga liidestatakse tulevikus kõikide valdkondade tähtsamad kodanikule ja ettevõtjale mõeldud digiteenused. Nii saab kasutaja tarbida kõiki avalikke teenuseid ilma eriteadmisteta, kasutades selleks mistahes enam levinud suhtlusviisi, kanalit ja seadet. 
  
Velsbergi sõnul arendatakse Bürokratti tempokalt. „Selleks aastaks oleme endale eesmärgiks seadnud kümne teenuse liidestamise ja iga aastaga tahame üha enam teenuseid Bürokrati kaudu kättesaadavaks teha. Kokkuvõttes muudab see kõik riigiga suhtlemise ja teenuste tarbimise mugavaks ja enam ei pea inimesed ise internetis surfama ja õiget lehekülge otsima,“ märkis Velsberg.
  
Bürokrati arendustöid veab eest Riigi Infoüsteemi Ameti masinõppe- ja keeletehnoloogia osakond. Selle osakonna juhataja Kaupo Laagriküll lisas, et Bürokrati esimeseks kasutajaks on TTJA. „Töötame selle nimel, et uudne lahendus aitaks inimesi ka teiste riigiasutuste teenustes. Järgmisena võtavad Bürokrati kasutusele PPA ja Rahvusraamatukogu. Selline tunnustus lisab tiimile motivatsiooni ja hoogu. Tänan meie häid partnereid, kelleta sellised uudsed lahendused ei oleks võimalikud!“ ütles Laagriküll.
 
Bürokratt on oluline osa ka uuest kratikavast ehk tegevustest, mis on aastatel 2022-2023 plaanis, et parandada Eestis tehisintellekti abil e-teenuste kasutajamugavust ja kättesaadavust ning riigi tõhusust. Valitsus sai uuest kratikavast ülevaate möödunud nädalal.
 
Kokku oli konverentsil kandidaate 65 riigist ning üle 250 projekti, millest sõelale jäid 42. Tunnustusi jagati kuues eri kategoorias: tervis ja heaolu, kliimamuutused, põgenikud, kaugõppe lahendused, AI-l põhinevad lahendused ning läbimurdelised valitsemislahendused. 
  
Lisainfo: World Government Summitil GovTech Prize
  
Lisaks märgiti Bürokratt ka märtsi keskel Prantsusmaal toimunud EL avaliku teenistuse ministrite konverentsil ära kui üks seitsmest innovaatilisemast digilahendusest Euroopa Liidus.
  
Loe #bürokrati kohta lähemalt: https://www.kratid.ee/burokratt
 
Tutvu kratikavaga aastateks 2022-2023 krattide kodulehel (PDF).
 
Laura Laaster
MKM, avalike suhete osakond 
laura.laaster [at] mkm.ee  
6256428

Veel uudiseid samal teemal

13.05.2022

Microsoft panustab Eesti virtuaalse abilise Bürokrati arengusse

13.5.2022 – Veebruaris külastasid Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA) ja Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumit Microsofti Euroopa harukontori esindajad, kes sõlmisid Eesti riigiga koostööleppe.

13.04.2022

Bürokratt kutsub arendama riigi tehisintellekti tööampsudena

13.4.2022 – Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) kuulutas välja täiendava miljoni euro suuruse raamhanke riigi tehisintellekti Bürokrati teenuste arendamiseks. Hankele kvalifitseerumiseks piisab vaid pakkumuse esitamisest.