Language switcher

Sa oled siin

Analüüs: nutiseadmega e-hääletamine on teostatav

mobiil-ID

Riigi valimisteenistuse ja Riigi Infosüsteemi Ameti tellitud analüüsi hinnangul on nutiseadmega e-hääletamine tehniliselt teostatav, kuid selleks tuleb maandada teatuid turvariske ning valida sobiv platvorm.

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe tõi välja, et AS Cybernetica koostatud analüüs andis nutiseadmega e-hääletamisega edasiminekule rohelise tule, kuid edasi tuleks mõelda, kuidas oleks see tehniliselt kui ka seadusandlikult teostatav ja seejuures turvariskid maandatud.

„Analüüsist selgub, mida on tarvis teha, et e-hääletamist mobiilsete vahenditega läbi viia ning mis küberohtudega peaksime sealjuures arvestama,“ selgitas Koitmäe. „Nutiseadmete kasutamine on üldises kasvutrendis ja seetõttu võiks e-hääletaminegi olla peagi sealmaal, kus inimesed saaksid oma hääle anda turvaliselt mobiilsete vahenditega. Lisaks on ka nutitelefonide ja tahvelarvutite turvalisus muutunud laua- ja sülearvutitega üha sarnasemaks, mistõttu ei erine turvalisuse aspektist nutiseadmega hääletamine arvutiga hääle andmisest,“ lisas Koitmäe.

„On oluline leida alternatiivseid hääletamisviise, seda eriti praeguse eriolukorra valguses, kus inimestel on rangelt soovitatav kodus püsida. Nutiseadme kasutuselevõtt annab kindlasti sellistes situatsioonides rohkem võimalusi oma hääl anda lisaks paber- ja e-hääletamisele,“ märkis Koitmäe.

Ta lisas, et Vabariigi Valimiskomisjon arutab analüüsi 6. mail toimuval istungil.

RIA valimiste infosüsteemide arenduse osakonna juhataja Alo Einla sõnul toob analüüs välja, et nii arvutitele kui ka mobiiltelefonidele mõeldud valimissüsteeme peab kaitsma pahavara eest. „Pahavara võib ära kasutada mistahes operatsioonisüsteemi turvaauke ja võtta üle inimese elektroonilise identiteeti. Samuti soovitab analüüs arendada mobiilses vahendis e-hääletamiseks eraldi rakendus, sest brauseripõhine hääletamine nutiseadmes ei oleks niivõrd turvaline,“ ütles Einla.

Einla lisas, et analüüs annab tehnilised soovitused, kuidas edasi minna, kui riik soovib kasutusele võtta m-hääletamise.

Analüüsi koostasid Cybernetica kübereksperdid ja valminud analüüs on praegu veel ingliskeelne. Analüüsi leiab valimiste kodulehelt (PDF). Eestikeelne tõlge valmib aprilli lõpuks.

Marie Kukk
Riigi valimisteenistus
Kommunikatsiooninõunik
58 213 309 

Seiko Kuik
RIA pressiesindaja
5851 7028
seiko.kuik [at] ria.ee 

Veel uudiseid samal teemal

15.07.2021

Valimisteenistus: Biomeetria rakendamine e-hääletamisel vajab pikemaajalist testimist

15.7.2021 – Riigi infosüsteemi amet (RIA) on tellinud analüüsi biomeetria rakendamise kohta e-hääletamisel. Uuring tõdeb, et näotuvastuse lisamine valimistele on teostatav, kuid privaatsusriive ja tehnoloogilise keerukuse tõusuga lisanduvad riskid, mis ei pruugi praegu kaaluda üles sellest saadavat kasu.

07.04.2021

RIA küberturvalisuse aastaraamat võtab kokku mõjukamad juhtumid küberruumis

7.4.2021 – Riigi infosüsteemi amet (RIA) kirjutab värskes küberturvalisuse aastaraamatus möödunud aasta rekordarv õngitsustest, ummistusrünnakutest, Emotet pahavarast ja ministeeriumeid tabanud küberrünnakutest. Intsidentide kõrval saab lugeda COVID-19 mõjust Eesti küberruumile, RIA suuremast rollist valimistel ning tutvuda uue Eesti infoturbestandardiga ja olulisemate arengutega rahvusvahelises küberkoostöös. Aastaraamatuga saab tutvuda RIA kodulehel (2.32 MB, PDF).