Language switcher

Sa oled siin

Oma arvuti ja andmete turvalisuse huvides uuenda arvuti tarkvara!

Vananenud tarkvaraga arvuti ei ole turvaline.

Internetti ühendatult muutub uuendamata tarkvaraga arvuti küberkurjategijatele ahvatlevaks sihtmärgiks.

Turvaauke ära kasutades on võimalik arvuti pahavaraga nakatada ning jälgida kasutaja toiminguid, salvestada salasõnu ja pääseda ligi teistele konfidentsiaalsetele andmetele, samuti kasutada arvutit kasutaja teadmata erinevate kuritegelike toimingute teostamiseks.

Miks peaks keegi just minu arvutit ründama?

Sest turvaaukude olemasolul on see väga lihtne. Isegi kui pangakontolt varastamist Eestis just sageli ei esine, saab rahaks teha näiteks tasulisi teenuseid, suhtlusvõrgustikke ja meilikontosid. Lisaks pahavara levitamisele või reklaami jagamisele võidakse ülevõetud kontode kaudu toime panna ka keerulisemaid ründeid, näiteks väljamõeldud õnnetute lugude abil sõpradelt või töökaaslastelt raha välja pettes. Lisaks sellele saab ülevõetud arvutit omaniku teadmata tarvitada küberrünneteks, rämpsposti saatmiseks või krüptoraha kaevandamiseks. Juhul, kui tegemist on tööks kasutatava arvutiga, võidakse ebaturvalist arvutit kasutada vahendina asutuse või ettevõtte infosüsteemi tungimiseks suurema kasumi saamise eesmärgil.

 

Windows XP 

Tarkvaratootja Microsoft lõpetas juba 2014. aasta aprillis Windows XP operatsioonisüsteemi toetamise. See tähendab, et selles olemasolevaid ja uusi ilmnevaid turvanõrkusi enam ei parandata. Sinu Windows XPga arvuti võib küll töötada tõrgeteta, kuid on turvaohtudele vastuvõtlikum kui tänapäevased ja senini toetatud operatsioonisüsteemid, mis saavad regulaarselt turvauuendusi.

Kuidas kontrollida, millist Windowsi operatsioonisüsteemi Sinu arvuti kasutab?

Juhul, kui soovid kontrollida, milline Windowsi operatsioonisüsteem sinu arvutis kasutusel on, saad seda hõlpsasti teha vajutades korraga klahve “Windows + Paus” või Start – Computer – System properties / Start – Control Panel – All control panel items - System.

Kontrollida aitab ka Microsofti veebileht »

Soovita arvuti tarkvara ajakohasust kontrollida ka oma lähedastel ning tuttavatel!

Mida saab teha Windows XPga arvuti turvalisemaks muutmiseks?

Eluea lõppu jõudnud Windows XP operatsioonisüsteemi soovitame vahetada uuema Microsofti operatsioonisüsteemi vastu. Samuti on võimalus kasutusele võtta alternatiive nagu näiteks Apple macOS või vabavaraline ja tasuta Linux. MacOSi või Windowsi värskema versiooni valimisel võib vanema arvuti puhul vajalikuks osutuda ka riistvara uuendamine.

Operatsioonisüsteemi uuendamiseks või vahetamiseks soovitame pöörduda lähimasse arvutisalongi ja spetsialistilt täiendavat nõu küsida. Tasuta saadaolevale vabavarale üleminekul pakub oma abi Avatud Lähtekoodiga ja Vaba Tarkvara Liit, vt alvatal.ee ».

 

Kas üleminek uuele operatsioonisüsteemile väga kalliks ei lähe?

Kujutle, et oled kaotanud kogu oma e-kirjavahetuse, kontaktandmed, fotod ja olulised dokumendid.

Vananenud operatsioonisüsteemiga arvuti kasutamisest tekkiv kahju võib tarkvara või riistvara uuendamise kuludest tunduvalt suuremaks osutuda, arvestades nii uue tarkvara ja riistvara tegelikku maksumust kui ka aja- ja närvikulu.

Kui ka arvuti riistvara vajab väljavahetamist, kuid täiesti uus arvuti tundub liiga kallis, võib kaaluda kasutatud, kuid taastatud arvuti soetamist. Seega saab oma arvuti turvalisemaks muuta ka väheste kulutustega või mõnel juhul täiesti tasuta

Ära riski oma infost ilmajäämisega! Muuda oma arvuti turvalisemaks!

 

Arvutikasutajate turvateadlikkuse tõstmise teavitustegevusi korraldatati Euroopa Liidu struktuurifondide programmist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine” Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel.

Euroopa Regionaalarengu Fondi logo

Viimati muudetud: 10.09.2018

Kas said oma küsimusele vastuse?


Täname tagasiside eest!