Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Andmevahetuskiht X-tee

Infosüsteemide andmevahetuskiht X-tee on tehniline ja organisatsiooniline keskkond, mis korraldab turvalist internetipõhist andmevahetust infosüsteemide vahel.

X-tees on mitmekülgne turvalahendus: autentimine, mitmetasemeline autoriseerimine, kõrgetasemeline logide töötlemise süsteem, krüpteeritud ja allkirjastatud andmeliiklus.

X-tee liikmete ja nende pakutavate teenuste kohta leiab infot riigi infosüsteemi haldussüsteemi (RIHA) vahendusel. Ülevaadet X-teel toimuvast pakub X-tee statistika.

Avaliku ja erasektori ettevõtted ning asutused saavad oma infosüsteemi X-teega liita. X-teega liidestamine võimaldab asutusel kokku hoida ressursse, sest koosvõimeline ja turvaline andmevahetuskiht kõigi teiste X-tee liikmetega on juba olemas. Andmevahetus kõigi X-tee ökosüsteemi liikmete vahel on oluliselt tõhusam.

Kaudselt võimaldab X-tee ka kodanikele ja ametnikele tõhusamat ning paindlikumat toimetamist eri portaalide ja rakenduste (dokumendihaldussüsteemid, asutuse infosüsteemid) kaudu. Näiteks kontrollida tarvilikku infot riiklikest andmekogudest või vahetada asutustega turvaliselt dokumente.

X-teest lähemalt

Kuidas olla kursis X-tee infoga?

X-tee liikmeid teavitatakse e-kirjaga RIHAs märgitud X-tee süsteemi ülema e-posti aadressile. Kui senised teavitused pole jõudnud õigete inimesteni, siis palume RIHA kontakte uuendada.

Kui soovid personaalseid teavitusi e-kirjaga, siis liitu X-tee kogukonna listiga.


Kas said vastuse oma küsimusele?

Vaata lisaks

Lisatud 09.12.2011
Uuendatud 18.10.2016

Tagasi avalehele