Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

X-tee koostöö

Koostöö usaldusteenuste pakkujatele

X-tee toimimiseks peab X-tee liige kasutama usaldusteenuseid: sertifitseerimise teenust, sertifikaadi kehtivuse kinnituse teenust ja ajatembelduse teenust. Liikmete lihtsamaks liitumiseks kirjeldatakse X-tee liikmete kasutatavad või enam levinud usaldusteenuste pakkujad X-tee keskuses.

Kõigil usaldusteenuse pakkujatel on võimalus oma teenuseid X-tee nõuete vastu kontrollida, saates RIA-le taotluse oma usaldusteenuste kirjeldamiseks X-teel. Need nõuded on Eesti X-tee regulatsiooni (nõuded usaldusteenustele) juures.

Seni X-tee toodangukeskkonnas kirjeldatud usaldusteenuste pakkujad on:

  • Ajatempli teenus: SK ID Solutions AS
  • Sertifitseerimise ja kehtivuskinnituse teenus: SK ID Solutions AS

Sertifikaate on võimalik soetada kõigilt Euroopa usaldusnimekirjas olevatelt sertifitseerijatelt (http://sr.riik.ee/et/tl.html), kui nende usaldusteenused vastavad X-tee tehnilistele nõuetele (.pdf, 222 KB)

Koostöö turvaliste allkirjastamise seadmete tootjate/tarnijatega

X-tee toimimiseks peavad liikmed kasutama turvalisi allkirjastamise vahendeid. Nõuetekohane e-templi sertifikaat peab olema väljastatud üksnes turvalisele allkirjastamise seadmele. X-tee turvaserver suhtleb allkirjastamise seadmetega kasutades PKCS#11 teeki.

Allkirjastamise seadmete tootjatele ja tarnijatele pakume koostööd, et levitada informatsiooni ja juhiseid järgmiste teemade kohta:

  • Viia läbi tootja/tarnija poolsed testid kontrollimaks seadmete ühilduvust X-tee komponentidega ning tuvastamaks nende jõudlusnäitajaid.
  • Korraldada X-tee liikmetele infopäevi X-tee nõuete ning allkirjastamise seadmete tutvustamiseks.

Täpsemad ettepanekud X-tee ja allkirjastamise seadmete koostöö kohta palume saata help at ria dot ee.

Koostöö teadusasutustega

X-tee vahendab igapäevaselt miljoneid sõnumeid sadade liikmete vahel. X-tee mõjude mõõtmine, ökosüsteemis toimuvate muutuste tuvastamine ja ennustamine on keerukad ülesanded, mille osas soovime teha koostööd teadusasutustega.

Koostöösoovid palume saata help at ria dot ee.

Koostöö Soomega

RIA on sõlminud koostööleppe Soome rahvastikuregistri keskusega (VRK) X-tee tehnoloogia ühiseks arendamiseks. Koostöö tulemusena:

18.11.2015 käivitati Soome X-tee ehk Palveluväylä.

Küsimused seoses Soome Palveluväylä keskkonnaga palume saata meiliaadressil palveluvayla at palveluvayla dot fi.


Kas said vastuse oma küsimusele?

Lisatud 28.12.2015
Uuendatud 29.06.2017

Tagasi lehele "X-tee tutvustus"