Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Enda turvalisuse huvides uuenda oma arvuti tarkvara!

Vajutades hoiatussildile jõudsid Riigi Infosüsteemi Ameti veebilehele, kus kutsume Sind üles uuendama oma arvuti tarkvara.

Arvuti, millega Sa seda veebilehte loed, kasutab suure tõenäosusega aegunud tarkvara – Windows XP.

Vana tarkvaraga arvuti ei ole turvaline

Tarkvaratootja Microsoft lõpetas 2014. aasta aprillis Windows XP operatsioonisüsteemi tehnilise toetamise. See tähendab, et selles ilmnevaid turvanõrkusi enam ei parandata. Sinu Windows XPga arvuti võib küll töötada tõrgeteta, kuid on turvaohtude suhtes oluliselt haavatavam.

Internetti ühendatult muutub uuendamata tarkvaraga arvuti küberkurjategijatele ahvatlevaks sihtmärgiks. Turvaauke ära kasutades on võimalik arvuti pahavaraga nakatada ning jälgida kasutaja toiminguid, seejuures salvestada salasõnu ja pääseda ligi teistele konfidentsiaalsetele andmetele.

Eestis kasutab hetkeseisuga Windows XPd orienteeruvalt iga kümnes arvuti.

Miks peaks keegi just Sinu arvutit ründama?

Sest turvaaukude olemasolul on see lihtne. Isegi kui pangakontolt varastamist Eestis just sageli ei esine, saab rahaks teha näiteks suhtlusvõrgustikke ja meilikontosid. Lisaks pahavara levitamisele või reklaami jagamisele võidakse omastatud kontode kaudu toime panna ka keerulisemaid ründeid, näiteks väljamõeldud õnnetute lugude abil sõpradelt või töökaaslastelt raha välja pettes. Peale selle saab ülevõetud arvutit omaniku teadmata tarvitada küberrünneteks, rämpsposti saatmiseks või isegi bitimüntide kaevandamiseks. Juhul, kui tegemist on tööarvutiga, võidakse auklikku arvutit kasutada hüppeplatvormina asutuse või ettevõtte infosüsteemi tungimiseks.

Kuidas kontrollida, millist Windowsi operatsioonisüsteemi Sinu arvuti kasutab?

Juhul, kui soovid täiendavalt veenduda, milline Windowsi operatsioonisüsteem Sinu arvutis kasutusel on, saad seda hõlpsasti kontrollida Microsofti veebilehel.

Soovita arvuti tarkvara ajakohasust kontrollida ka oma lähedastel ning tuttavatel!

Mida saad Windows XPga arvuti turvariski maandamiseks teha?

Oma aja äraelanud Windows XP operatsioonisüsteemi soovitame vahetada Microsofti uuema operatsioonisüsteemi või selle alternatiivide, nagu näiteks Apple OS X või vabavaralise, tasuta Linuxi vastu. OS X või Windowsi värskema versiooni valimisel võib vanema arvuti puhul vajalikuks osutuda ka riistvara uuendamine.

Operatsioonisüsteemi uuendamiseks või vahetamiseks soovitame Sul pöörduda lähimasse arvutisalongi ja spetsialistilt täiendavat nõu küsida. Tasuta saadaolevale vabavarale üleminekul pakub oma abi Avatud Lähtekoodiga ja Vaba Tarkvara Liit, vt alvatal.ee.

Kas see muudatus väga kalliks ei lähe?

Kujutle hetkeks, et oled kaotanud kogu e-kirjavahetuse, kontaktandmed ja pead ka suhtlusvõrgustikes n-ö nullist alustama. Aukliku operatsioonisüsteemiga arvuti kasutamisest tekkiv kahju võib tarkvara või riistvara uuendamise kuludest tunduvalt suuremaks osutuda.

Kui ka riistvara vajab välja vahetamist, võib päris uue arvuti asemel kaaluda kasutatud, kuid taastatud arvuti soetamist. Seega saab oma arvuti turvalisemaks muuta ka väheste kulutustega või mõnel juhul täiesti tasuta.

Ära riski, muuda oma arvuti turvalisemaks!

Logo: Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fond Eesti tuleviku heaks

Arvutikasutajate turvateadlikkuse tõstmise teavitustegevusi korraldatakse Euroopa Liidu struktuurifondide programmist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine” Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel.

Lisatud 08.07.2014
Uuendatud 13.08.2014

Tagasi lehele "Küberturvalisus"