Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Valmis viimaste Riigikogu valimiste online-kampaania analüüs

2.06.2011

E-Riigi Akadeemia analüüs vaatleb, kuidas kampaania täpsemalt online-keskkonnas välja nägi ja kui palju panustasid erakonnad ning kandidaadid sotsiaalmeediale. 

2011. a Riigikogu valimiste online-kampaaniat analüüsiti 14. veebruarist 1. märtsini 2011. a. Lisaks e-Riigi Akadeemia ekspertidele kaasati analüüsimisse ka Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuhtimise bakalaureuse- ja magistriastme tudengid Kristina Reinsalu juhendamisel. Analüüs valmis EL SF programmi "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" raames Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel.

Publikatsioon on huvitav, kuna tegemist on verivärskete andmetega (kampaania ja publikatsiooni ilmumise vahel on vaid napid paar kuud) ning andmete kogumisel kasutatav metoodika oli mitmekesisem ja vahetum kui teistel teadaolevatel rahvusvahelistel uuringutel.

eGA teatel iseloomustab 2011 a. valimisi senisest veelgi massilisem internetti kandumine. Samas, päris sellist edulugu sotsiaalmeedia kasutuses, nagu näiteks üksikkandidaat Indrek Tarandil Euroopa Parlamendi valimistel, sel korral ei kohatud. Tundub isegi mõnevõrra üllatav, et näiteks vabatmehed või üksikkandidaadid olid sotsiaalmeedias võrdlemisi passiivsed. Teisalt ei olnud käesolevas kampaanias ka enam nii konkreetseid näiteid sellest, kuidas mingit keskkonda ei osata kasutada nii nagu selle keskkonna reeglid ette näevad.

Võrreldes varasemate uuringutega on erakondade ametlikud veebid oluliselt rohkem seotud ja otselingitud sotsiaalmeediaga. Erakondadest tervikuna sotsiaalmeedias võib aktiivseimana välja tuua Reformierakonda , kel on 2300 jälgijat FB-s, 420 jälgijat Twitteris, 25 videot Youtube's. Siiski on erakondlik sotsiaalmeedia kasutus tagasihoidlik – tundub, et oma kandidaatidel lastakse vabalt üksikult sotsiaalmeedias tegutseda, sellesse ei sekkuta, seda ei koordineerita.

Valimiskampaania analüüs on eGA veebilehelt alla laaditav kahes keeles: eesti keeles ja inglise keeles.

Teema: Infoühiskonna teadlikkus

Lisatud 09.02.2012

Tagasi lehele "Uudised"