Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Spämmijad kasutavad hapukurgihooaega

Seoses soojade suveilmade ja "hapukurgihooajaga" meedias on spämmi tootjad leidnud hea võimaluse rämpskirjade levitamiseks. Iga päev mõeldakse välja sensatsioonilisi pealkirju ning saadetakse välja miljoneid kirju, mis lubavad enneolematuid lugusid igaühele, kes kirjas oleval lingil klikib.

Täna hommikul võis näiteks lugeda uuest vandenõuteooriast 11.septembri rünnakute osas, vanematest, kes laste kaklust segamatult pealt vaatasid, Obamat ärritavast konkurendist ja mitmest tornaadost maailma eri kohtades.

CERT Eesti infoturbe spetsialisti Tarmo Randeli sõnul on sellistel pealkirjadel klikkimine mõttetu, kuna uudist tegelikkuses ei ole. "Ohtlikum on aga see, et iga lingi taga on pahavara, mis püüab arvutisse installeerida viiruse. Kasutaja ei pruugi arugi saada, et tema arvutit kontrollib keegi teine, kes kasutab seda näiteks uute rämpskirjade välja saatmiseks."

Lisaks on kurikaelad leidnud võimaluse muuta spämm isiklikumaks - kui varem olid kirja saatjate nimed välismaised, siis nüüd tegeletakse ka nimede tõlkimisega. Eestis liiguvad juba kirjad, mille saatja võib olla näiteks Riho, venekeelsetele lugejatele mõeldes aga Lenochka või Saša.

Randel lisab: "Kindlasti kasutatakse pahavara levitamiseks lähenevaid olümpiamänge. Kui saate kirja, kus pakutakse soodsaid lennupileteid Pekingisse või uudiseid sportlaste saavutustest, siis ei ole sellel klikkimine kõige parem idee."

CERT Eesti palub suhtuda ettevaatusega kõikidesse kirjadesse, mille saatjat inimene ei tunne ning mitte seal sisalduvaid linke ja faile avada. Samuti võivad rämpsposti tahtmatult levitada teie tuttavad. Kahtlase sisu või võõrkeelse teksti korral tuleb kindlasti üle küsida, kas kirja saatja seda tõesti tegi. Kui inimene aga kogemata siiski lingi avab, tuleb arvuti lasta asjatundjal kindlasti üle vaadata.

Teema: CERT, Küberturve

Lisatud 29.07.2008

Tagasi lehele "Uudised"