Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Sertifikaatide kauguuendamine 2017

30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA), et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte (sealhulgas elamisloakaarte, digi-ID-kaarte ja e-residentidele väljastatud kaarte) ehk kokku ligi 750 000 kaarti. Enne 2014. aasta 16. oktoobrit väljastatud ID-kaartidel oli kasutusel teine kiip ning neid see risk ei mõjutanud. Samuti ei puudutanud see turvarisk mobiil-ID-d.

Turvarisk tekkis 2014. aasta oktoobris kaartidel kasutusele võetud kiibi ja tarkvara koosmõjus.

RIA eestvedamisel töötati välja tarkvara, mille abil sai selle turvariski ilmnemist vältida. Selleks tuli uuendada turvanõrkust omavate ID-kaartide, elamisloakaartide ja digi-ID-kaartide sertifikaate.

Uuendada tuli:

  • elamisloakaarte, mis on väljastatud alates 17. detsembrist 2014;
  • digi-ID-kaarte, mis on väljastatud alates 1. detsembrist 2014;
  • e-residendi kaarte, mis on väljastatud alates 1. detsembrist 2014;
  • ID-kaarte, mis on väljastatud alates 16. oktoobrist 2014.

Alates 26. oktoobrist 2017 välja antud ID-kaardid on uuendatud tarkvaraga ega vajanud uuendamist.

Uuendada ei olnud vaja neid kaarte, mida ei kasutata elektrooniliselt.

Sertifikaatide uuendamine

ID-kaardi sertifikaate sai oma kodu- või tööarvutist kauguuendada 31. märtsini 2018. Uuendamiseks tuli arvutisse laadida alla ID-kaardi tarkvara uus versioon ja järgida ekraanil olevaid juhiseid. Kui see ei olnud võimalik või kui kauguuendamine ebaõnnestus, sai sertifikaate uuendada ka Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) teenindustes.

Ööl vastu 4. novembrit peatati kõik turvariskiga ja selleks ajaks uuendamata sertifikaadid. See tähendab, et kaarti ei saanud elektrooniliselt kasutada (siseneda e-teenustesse, anda digiallkirja). Küll aga sai kaarti kauguuendada.

1. aprillist 2018 tunnistati kehtetuks kõik turvanõrkust omavate kaartide sertifikaadid, mis olid jäänud selleks ajaks uuendamata. Kui edaspidi tekib siiski vajadus ID-kaarti elektrooniliselt kasutada, tuleb taotleda uus ID-kaart ja tasuda riigilõiv.

Täpsem uuendamise info

Pressiteated:

 


Kas said vastuse oma küsimusele?

Lisatud 05.10.2017
Uuendatud 03.04.2018

Tagasi lehele "Elektrooniline identiteet"