<![CDATA[Riigi Infosüsteemi Amet: Uudised]]> https://www.ria.ee/ee/ria-uudised.html ee Thu, 21 Dec 2017 15:35:00 +0200 <![CDATA[Eesti on tehniliselt valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega]]> https://www.ria.ee/ee/eesti-on-tehniliselt-valmis-vahetama-x-tee-kaudu-andmeid-soomega.html Sel nädalal valmis tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel X-tee kaudu.

Loe veel]]>
39489 Fri, 09 Feb 2018 11:22:00 +0200
<![CDATA[Petliku anonüümsuse tõttu satub üha rohkem inimesi küberkiusamise või -ahistamise ohvriks]]> https://www.ria.ee/ee/petliku-anonuumsuse-tottu-satub-uha-rohkem-inimesi-kuberkiusamise-voi-ahistamise-ohvriks.html Vastutustundetu käitumine internetis võib kaasa tuua ebameeldivusi, mis võivad jätta soovimatu jälje terveks eluks. Üha enam langevad seksuaalkuriteo ohvriks noored, kes endast erootilisi või pornograafilise sisuga pilte ja videosid jagavad. Kuriteo ohvriks langemise vältimiseks peab hoolitsema elementaarse küberhügieeni eest.

Loe veel]]>
39485 Tue, 06 Feb 2018 09:07:00 +0200
<![CDATA[CERT-EE hoiatab Swedbanki nimel saadetavate õngitsuskirjade eest]]> https://www.ria.ee/ee/cert-ee-hoiatab-swedbank-as-nimel-saadetavate-ongitsuskirjade-eest.html Täna hommikul hakkasid levima näiliselt aadressilt swedbank.ee saadetud õngitsuskirjad pealkirjaga "Vajalik lisateave".

Loe veel]]>
39477 Thu, 25 Jan 2018 09:11:00 +0200
<![CDATA[Tänaseks on uuendatud 400 000 ID-kaarti]]> https://www.ria.ee/ee/tanaseks-on-uuendatud-400-000-id-kaarti.html Jaanuari lõpu seisuga on oma ID-kaardi uuendanud ligikaudu 400 000 inimest. Kauguuendamise kaudu ehk kodust lahkumata ca 300 000 ning Politsei- ja Piirivalveametis, seal hulgas kaubanduskeskustes üles seatud ajutistest teeninduspunktides ligi 100 000 inimest.

Loe veel]]>
39474 Wed, 24 Jan 2018 12:23:00 +0200
<![CDATA[RIA vahendab avaliku sektori asutustele ajatempliteenust]]> https://www.ria.ee/ee/ria-vahendab-avaliku-sektori-asutustele-ajatempliteenust.html RIA on käivitanud avaliku sektori asutuste jaoks ajatempli vahendamise teenuse. Ajatempli teenust on vaja kasutada eelkõige ASiC-e formaadis digitaalallkirjade andmisel ning TeRa rakendusega vanemate digitaalallkirja formaatide üle tembeldamiseks.

Loe veel]]>
39473 Tue, 23 Jan 2018 15:35:00 +0200
<![CDATA[RIA peadirektori asetäitja on Uku Särekanno]]> https://www.ria.ee/ee/ria-peadirektori-asetaitja-on-uku-sarekanno.html Riigi Infosüsteemi Ameti küberturvalisuse teenistuse juhina ning peadirektori ühe asetäitjana alustas tööd Uku Särekanno.

Loe veel]]>
39471 Mon, 22 Jan 2018 08:34:00 +0200
<![CDATA[Riik tugevdab IT-alast koostööd teadus- ja eraettevõtetega]]> https://www.ria.ee/ee/riik-tugevdab-it-alast-koostood-teadus-ja-eraettevotetega.html Riik ja infoturbeettevõtted ühendasid jõud ning kirjutasid alla infoturbe kompetentsikeskuse koostööleppele, et viia teadus- ning riigiasutuste vaheline koostöö ametlikule tasemele.

"Eesti on viimase aastakümne jooksul saanud üheks infoturbemaailma südameks ning eestvedajaks. Meil on otstarbekas teadmised ja oskused koondada, sest  tugev partnerlus valitsusasutuste, akadeemiliste institutsioonide ning erasektori vahel on turvalise digieluviisi edendamise üheks eelduseks,” leidis Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop.

Äsja loodud Eesti Infoturbe Assotsiatsioon viib eraettevõtete, teadus- ning riigiasutuste vahelise senise eduka koostöö ametlikule tasemele, võimaldades senisest veelgi efektiivsemalt edendada IT-alast teadus- ning arendustööd. „Lisaks siinsele tehnilisele pädevusele on Eesti eriline oma era- ja avaliku sektori e-teenuste poolest. Seda unikaalsust tuleb pidevalt arendada ning juurutada ühiskonna ja majanduse vahelist usaldusväärset suhet," selgitas AS Cybernetica juhatuse esimees Oliver Väärtnõu.

Kompetentsikeskusele panid aluse AS Cybernetica ning Guardtime ning aasta lõpus sõlmisid sellega kokkuleppe Riigi Infosüsteemi Amet ning kaitseministeerium. Oma liitumisest assotsiatsiooniga on teada andnud nii Tartu Ülikool kui ka Tallinna Tehnikaülikool.

]]>
39470 Wed, 17 Jan 2018 11:24:00 +0200
<![CDATA[Ametid tuletavad meelde: Kontrolli, kas elektroonilised autentimisvahendid on tuludeklaratsiooni esitamiseks valmis]]> https://www.ria.ee/ee/ametid-tuletavad-meelde-kontrolli-kas-elektroonilised-autentimisvahendid-on-tuludeklaratsiooni-esitamiseks-valmis-3.html Vähem kui kuu aja pärast algab füüsiliste isikute 2017. aasta tulude deklareerimine ning nüüd on tagumine aeg kontrollida, kas elektroonilised autentimisvahendid on töökorras.

Maksu- ja Tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul on praktiliselt kõik füüsiliste isikute tuludeklaratsioonid viimastel aastatel esitatud elektrooniliselt e-maksuameti/e-tolli (e-MTA) kaudu. Möödunud aastal logis pea kolmandik inimestest tulude deklareerimiseks e-MTAsse ID-kaardi või mobiil-ID abil. „E-MTAsse saab sisse logida ID-kaardiga, Mobiil-ID abil ja pankade poolt pakutavate autentimisvõimalustega läbi internetipanga. Inimesed on väga hästi vastu võtnud võimaluse oma tulud deklareerida kiiresti ja mugavalt internetis,“ rääkis Udde. „Et eeltäidetud tuludeklaratsiooni andmete kontrollimine ja vajadusel täiendamine ning hiljem tuludeklaratsiooni esitamine kulgeksid viperusteta, tuleks nüüd proovida, kas teil on võimalik e-MTAsse sisse logida. Kui nüüd kontrollida, siis jõuab veel aegsasti võimalikud tõrked kõrvaldada,“ lisas Udde.

Riigi Infosüsteemi Ameti eID valdkonnajuhi Margus Armi sõnul on umbes 120 000 inimesel, kes kasutavad kuni paar korda aastas ID-kaarti elektrooniliselt, dokumendi sertifikaadid uuendamata. „Kindlasti soovitame ID-kaardi sertifikaadid juba aegsasti ära uuendada. Hetkel on koormused üsna madalad ning kauguuendamist kasutavad umbes paartuhat inimest päevas. Kõige mugavam on ID-kaarti uuendada oma arvutis. Selleks tuleb vajalik tarkvara veebilehelt https://installer.id.ee/ alla laadida ja jälgida juhiseid. Kui mingil põhjusel kauguuendamine ei õnnestu või ei ole seda võimalik teha, saab ID-kaarti uuendada Politsei- ja Piirivalveameti  teenindustes. ID-kaardi tõrgeteta kasutamiseks on väga oluline kasutada kõige uuemat ID-kaardi tarkvara ning uusimaid operatsioonisüsteeme. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada 31. märtsini. 1. aprillist sertifikaadid tühistatakse ning ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda PPA-lt uus kaart,“ selgitas Margus Arm.

PPA identiteedi ja staatuste büroo peaspetsialist Merlin Mängel tuletab meelde, et e-maksuametis isikutuvastamiseks saab kasutada ainult kehtivate sertifikaatidega ID-kaarti või elamisloakaarti. Kui teie ID-kaart on turvariskist mõjutatud ja sertifikaadid on veel uuendamata, siis sellise kaardiga enda isikut e-maksuametis tuvastada ei saa. Turvarisk puudutab ID-kaarte, mis on väljastatud ajavahemikul 16.10.2014-25.10.2017. „Kui kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist, kuid mingil põhjusel ei saa te seda iseseisvalt oma arvutis teha, aitavad teid selles PPA teeninduste töötajad,“ ütles Mängel. „Sertifikaatide uuendamine on tasuta. Kliente teenindame elavas järjekorras, seega peab Tallinna ja Tartu teenindustes arvestama kuni pooletunnise ooteajaga, Narvas ja Pärnus on ooteaeg keskmiselt 10-15 minutit.“ 

Tänaseks on kõigist ca 800 000 turvariskiga ID-kaardist pooled uuendatud. Riik peatas ca 760 000 ID-kaardi sertifikaadid mullu 3. novembril pärast seda, kui tšehhi teadlased olid avalikustanud teadustöö, milles kirjeldati Infineoni toodetud kiibis peituvat turvaviga. Sama kiipi kasutab ka Eesti ID-kaart.

Kui te pole kindel, kas kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist, siis saate seda kontrollida PPA kodulehel https://www.politsei.ee/id-kaardi-kontroll/.

Lisainfot, kuidas uuendada oma ID-kaardi sertifikaate saab veebilehelt www.id.ee ja PPA infotelefonilt 612 3000.

Tuludeklaratsiooni esitamise kohta saab täpsemalt lugeda MTA kodulehelt: https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/2017-aasta-tuludeklaratsiooni-esitamine

Sertifikaate saate uuendada mugavalt koduarvutis või Politsei- ja Piirivalveameti teenindustes kuni 31. märtsini.

]]>
39468 Tue, 16 Jan 2018 17:25:00 +0200
<![CDATA[CERT-EE hoiatab: tuvastati turvanõrkused nii Inteli, AMD kui ka ARM protsessorites]]> https://www.ria.ee/ee/cert-ee-hoiatab-tuvastati-turvanorkused-nii-inteli-amd-kui-ka-arm-protsessorites.html Tuvastatud turvanõrkused muudavad haavatavaks peaaegu kõik arvutid, sülearvutid, tahvelarvutid ning nutitelefonid, operatsioonisüsteemist sõltumata. Allpool on toodud teadaolevad vastumeetmed ja turvapaigad.

Loe veel]]>
39461 Thu, 04 Jan 2018 15:56:00 +0200
<![CDATA[Pooled peatatud sertifikaatidega ID-kaartidest on uuendatud]]> https://www.ria.ee/ee/pooled-peatatud-sertifikaatidega-id-kaartidest-on-uuendatud.html Tänaseks on oma ID-kaardi uuendanud 352 000 inimest, mis on pea pool kõigist peatatud sertifikaatidega dokumentidest.

Loe veel]]>
39451 Thu, 21 Dec 2017 15:35:00 +0200