Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

RIA loob elutähtsate infosüsteemide kaitse üksuse

1. oktoobril alustab RIAs tööd kriitilise informatsiooni infrastruktuuri kaitse osakond (KIIK). Osakonna ülesanne on Eesti kriitilise informatsiooni infrastruktuuri kaitse süsteemi loomine ja selle käigus hoidmine.

KIIK hakkab tegelema Eesti riigi toimimise seisukohast oluliste infosüsteemide kaitse küsimustega - nii avaliku kui ka erasektori IT süsteemidega. KIIK koordineerib üldiseid kaitsealaseid tegevusi, kuid iga elutähtsa teenuse omanik jääb endiselt vastutama enda süsteemide igapäevase kaitse eest.

Osakonna juhataja Toomas Viira selgitab: „Tänapäeval tugineb väga oluline osa meie igapäevastest tegemistest kas otseselt või kaudselt erinevatele IT süsteemidele. Poes pangakaardiga maksmisel peavad toimima panga IT süsteemid, telefoniga helistamiseks peavad töötama telefonioperaatori IT süsteemid, valgusfooride toimimiseks peavad fooride IT süsteemid korras olema, elektritootmist ja elektrivõrke juhitakse kasutades IT süsteeme, lennuliikluse juhtimine on mõeldamatu ilma IT süsteemideta jne. Näiteks, kas ja mis juhtub, kui veepuhastusjaama IT-süsteem üles ütleb? Või kuidas mõjutab pikemaajalisem elektrikatkestus erinevate süsteemide tööd?“

Viira sõnul on vaja ühte keskset üksust, mis analüüsib riigi toimimiseks olulisi teenuseid ja IT süsteemide omavahelisi mõjusid. "KIIK hindab erinevate teenustega seonduvaid ohtusid ja riske ning annab soovitusi süsteemide kaitse korraldamiseks. Kui KIIK hakkab tegutsema strateegilisel tasemel, siis CERT Eesti jätkab tegevustega operatiivtasemel."

Osakonna loomise mõte sündis kaks aastat tagasi, kui algas küberjulgeoleku strateegia kirjutamine aastateks 2008 - 2013. Sel aastal hakkab osakonnas tööle kaks inimest – osakonna juhataja ning riskijuht, tulevikus on plaanis meeskonda suurendada

Teema: KIIK, RIA

Lisatud 30.09.2009

Tagasi lehele "Uudised"