Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Kuidas sattuda küberkurjategijate ohvriks?

Sügiskuu on saabunud. Viirusekirjutajad, rämpspostitajad ja rahvusvahelised e-pangaröövlid on puhkuselt naasnud. Uues pakendis võlts-Viagra on veelgi odavam, rämpspostiga pommitavad Sind Audiocenter ja Inkassokeskus ning vaene vana tõrjeprogramm leiab Sinu torrentikataloogist üksteist viirust korraga.

CERT Eesti infoturbe ekspert Anto Veldre selgitab „Tegelikult ei soovi e-kurjategijad internetis halba teha - nad tahavad vaid natuke Sinu rahakoti kallal nagistada. Nad isegi ei plaani Sinu kaugast tühjendada kohe ja korraga. Nagu alalhoidlikule põllumehele kohane, sooviksid nad Sind tuluallikana oma laudas pidada kuid ja aastaid. Nakatunud arvuti on suure tulu allikas – lisaks pangakonto tühjendamisele saab selle abil saata rämpsposti, rünnata Gruusiat või häkkida Valge Maja arvuteid. Lisaks hoiustatakse Sinu arvutis mõni tagasihoidlik veebivorm, kuhu petetud naabrid saaksid omi pangakoode sisestada. Vahelduse mõttes võib e-mafiooso oma 10 000-st orjastatud arvutist koosneva armee mõne Eriti Suure Sigaduse sooritamiseks sõbrale päevaks välja rentida“.

Kindlasti saab e-kuritegevuse ohvriks ning oma rahast lahti nii:

  1. Vasta Nigeeriast tulnud abipalvele või loteriivõitu pakkuvale kirjale. Tee ettemaks 10% Sulle lubatud summast.
  2. Hangi endale ja hoia oma arvutis mõnd salakuulavat pangaviirust (Zeus, Sinowal). Juba paari päeva jooksul märkad asjakohaseid muudatusi oma pangaarvel.
  3. Kliki bänneril, mis pakub eriti uut (kuigi tundmatu nimega) viirustõrjet. Kindlasti helista nende tasulisele abitelefonile, kus Sulle selgitatakse, justkui oleks Sinu praegune viirusetõrje vananenud ja tuleks arvutist kohe maha võtta.
  4. Kliki mõtlematult läbi kõik lingid, mis sõprade arvutid Sinu MSNi aknasse paiskavad.
  5. Kasuta huvitava tarkvara hankimiseks erinevaid P2P keskkondi (e-Mule, LimeWire). Tänapäeval on kuni 30% sealsetest failidest saastunud ning uusim moesuund on pangaviirusega nakatunud key-generator (tead ju küll, see progejupp, mis Sulle litsentsivõtme arvutab). Looduses valitseb tasakaal, arvutiprogrammi pealt kokku hoitud raha kasseerib viirus sinu pangakontolt.
  6. Sisenda endale, et CERT Eesti tormihoiatused on kodumaise ulmekirjanduse kõrgeim vorm.

Anto Veldre,

CERT Eesti

Teema: CERT, Küberturve

Lisatud 07.09.2009

Tagasi lehele "Uudised"