Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Konverents "Kas e-riik või e-sõltuvus?"

Kirjeldus

Konverents oli pühendatud riiklike ja erasektori teenuste sõltuvusele infotehnoloogiast ja teabetaristust ning selle keskmes olid küsimused infotehnoloogia mõjudest teabetaristu terviklikule toimimisele ja ärilistele otsustusprotsessidele. Konverentsil osalesid elutähtsaid teenuseid osutavate ja korraldavate asutuste juhid, kõrgemad riigiametnikud ja akadeemilise kogukonna esindajad.

Konverentsi avades sõnas Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves: “Väikesele Eestile on infotehnoloogia hädavajalik. See võimaldab meie inimestel teha loovat tööd ja lasta masinatel teha asju, mida nemad saavad teha. Jah, oleme e-teenustest sõltuvad, olgu selleks e-pangandus või e-kool. Olen veendunud, et seda tuleb maksimaalselt ära kasutada. Selleks on era-ja riigisektori koostöö ülimalt tähtis. Riigi võime enda kriitilist IT-taristut kaitsta sõltub suures osas erasektorist. Kui ettevõte pakub ühiskonnale elutähtsat teenust, peaks ta olema võimeline seda pakkuma ka rünnaku puhul, et teenus ei oleks liiga kaua kättesaamatu.

E-riik või e-sõltuvus on paradoksaalne, sest e-riik kätkeb endas ka sõltuvust. Niikaua, kui sellest teadlikud oleme, küberhügieeni hoiame ja viiruste vastu vaktsineerime, ei ole e-sõltuvus probleem. Just teadmised võimalustest lubavad riske ennetada ja ohjata.“

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske sõnul on riik enda infosüsteeme arendanud vastutustundlikult. “Inimesed on hakanud aru saama, et Eestis töötab enamiku suurte lahenduste taustal e-faktor ehk infotehnoloogia, kuigi alati ei ole see nähtav. Selle kõrval on teisejärguline küsimus, kas mingis ametkonnas liigub veel paber.”

Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Jaan Priisalu: “Oleme seisus, kus ühiskond ja tehnikud peaksid omavahel natuke rääkima. Maailmas jõutud järeldusele, et ainult tehnilised meetmed ei aita meil süsteeme kaitsta, kuna süsteeme juhivad ju inimesed, mitte tehnoloogia. Näiteks on meil vaja häid ja töötavaid seadusi, mis toimivad ka küberruumis, mitte spetsiaalseid IT-valdkonda reguleerivaid seaduseid.

Eesti riik on väga sõltuv infotehnoloogiast ja e-teenustest. Kui paljudes riikides ei too riigiasutuste arvutirikked, küberründed või suured sidekatkestused kaasa suuri probleeme ühiskonna toimimisele, siis Eestis toimib suur osa riiklikke teenuseid infotehnoogia abil. Lisaks pakuvad olulisi igapäevaseid teenuseid hoopis eraettevõtted: vesi, elekter, küte, side jne. Tänapäeval on need teenused järjest enam sõltuvad infotehnoloogilistest lahendustest ja riigi roll on hoolitseda selle eest, et need teenused oleks inimestele kättesaadavad.

Riigi Infosüsteemi Ameti ülesanne on nendele elutähtsatele teenustele koos teenuse osutajatega turvameetmeid luua. Samas teostab amet nende täitmise üle järelevalvet ja tegeleb intsidentide ning nende tagajärgedega."

Koolitused ja infopäevad toimuvad Euroopa Liidu struktuurifondide programmi „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine“ raames, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Aeg

Kuupäev 14.03.2012
Kell 9:00-13:10
Koolituse asukoht Tallinn, Swissôtel Konverentsikeskus, Tornimäe 3
Kestus 1 päev
Päevajuht

Päevakava ja materjalid

09.00–09.30 Kogunemine ja hommikukohv
09.30–09.35 Tervitussõnad päevajuhilt, IT Kolledži õppejõud ja Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees Linnar Viik
09.35–10.50 Avakõne Vabariigi Presidendilt Toomas Hendrik Ilveselt
09.50–10.05 „Majanduse sõltuvus infosüsteemidest“, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske
10.05–10.25 „RIA ja elutähtsate teenuste kaitse“, Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Jaan Priisalu (.pdf, 689 KB)
10.25–10.45 „Riigi roll kriitilise tähendusega taristu toimepidevuse tagamisel“, advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat Allar Jõks (.pdf, 1.44 MB)
10.45–11.05 "Küberturve ja riiklik järelevalve", Riigi Infosüsteemi Ameti järelevalve osakonna juhataja kt Epp Maaten (.pdf, 1.73 MB)

11.05–11.45 Kohvipaus

11.45–12.10 „Miks ainult infoturbest ei piisa?“, Cybernetica AS-i turvainsener Aivo Kalu (.pdf, 869 KB)
12.10–12.30 „Meie oleme sotsiaalselt vastutavad“, Swedbank grupi IT infrastruktuuri ja operatsioonide üksuse juht Aivo Adamson (.pdf, 4.32 MB)
12.30–12.50 „Critical Infrastructure Protection (CIP)“, Idaho National Laboratory, Associate Laboratory Director Dr. Krishnan Ananth (.pdf, 2.33 MB)
12.50–13.10 „Riskid tulevikutehnoloogias“, Linnar Viik
 

Registreerimine

Koolitus on toimunud


Teema: e-riik

Lisatud 15.03.2012
Uuendatud 15.01.2013Tagasi lehele "Koolitused"