Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Info küberrünnete kohta Gruusias viibivatelt CERT Eesti spetsialistidelt.

CERTi tegevus
Gruusia CERT on tüüpiline ülikooli CERT, mis kuulub organisatsiooni GRENA (Georgian Research and Educational Networking Association). 8. augustil alanud küberrünnete käigus võtsid nad üle rahvusliku CERTi ülesanded ja koordineerisid rünnete tõrjumist.
Küberrünnete algusest peale on neid aidanud nii Poola kui Prantsusmaa rahvuslikud CERTid, seda nii tehniliselt kui rünnetest teavitamisel. Hetkel on Gruusias ka kaks CERT Eesti eksperti, kes kohalike assisteerivad.

Pangandus
Hetkel on jõus Gruusia keskpanga korraldus peatada kõikides pankades elektrooniline arveldamine.
Alates 9. augusti varahommikust on rünnaku all Gruusia suurim pank, TBC. Panga süsteemiadministraatori sõnul on nad süsteeme umber seadistanud ja üsna kindlad, et suudavad rünnakutele vastu astuda, kui taas teenuseid pakkuma hakkavad.

Interneti teenusepakkujad
Suurima kohaliku Interneti teenusepakkuja Caucasuse andmetel võis ründajate poolne internetiliikluse ümbersuunamine mõjutada väiksemaid Gruusia Interneti teenusepakkujaid. Probleemi võimendas fakt, et füüsiline kaabel jooksis läbi sõjategevuse piirkonna. Tänaseks kogutud informatsioon viitab sellele, et ümbersuunamisest tekkinud probleemid olid oluliselt suuremad, kui riigi sees arvati.
Hetkel ehitab Caucasus Interneti otselinki Lääne-Euroopasse. Lõpetamisel on Musta merd läbistava fiiberoptilise kaabli paigaldamine.
Interneti teenusepakkuja UTG server ei vastanud ja ei olnud võimeline teenust pakkuma. Hetkeks on teenus taastatud.

Kokkuvõtteks võib öelda, et hetkel toimib Internet suhteliselt hästi, mobiilivõrk on veidi ebastabiilsem. Enamus rünnakute all olevaid kodulehti on ajutiselt kolitud erinevatesse paikadesse üle maailma. Näiteks on uudisteagentuur Interpress (http://www.interpress.ge) majutusel firmas Servage. Majutust pakkuva ettevõtte Tulip juures on Gruusia kaitseministeeriumi (http://www.mod.gov.ge) ja presidendi (http://www.president.gov.ge) kodulehed. Eestis on hetkel Gruusia välisministeeriumi (http://www.mfa.gov.ge) ja uudisteportaali Civil (http://www.civil.ge) kodulehed.

Rünnaku all olnud lehed

Teiste hulgas olid DDoS rünnaku all:
www.president.gov.ge   
www.government.gov.ge  
www.parliament.ge  
www.abkhazia.gov.ge  
www.mfa.gov.ge  
www.mod.gov.ge  
www.mes.gov.ge  
www.naec.gov.ge  
www.interpressnews.ge  
www.forum.ge  
www.civil.ge  
www.presa.ge  
www.apsny.ge  
www.rustavi2.com  

Teiste hulgas olid näotustatud:
www.day.az  
www.today.az  
www.ans.az  

 

Teema: CERT, Küberturve

Lisatud 14.08.2008

Tagasi lehele "Uudised"