Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

ID-kaardiga on antud 100 000 000 digiallkirja

100 000 000. digiallkirjaSaja miljones digiallkiri anti eile kell 17.27.54 Eesti aja järgi. Ühes päevas digiallkirjastatakse dokumente kuni 125 000 korral.

"Sada miljonit digiallkirja annab tunnistust sellest, et oleme elektroonilise asjaajamisega jõudnud uude etappi. Kui mitmed teised riigid alles mõtlevad riiklikele e-teenustele ja nende kasutamiseks vajalikele vahenditele, oleme meie toimiva süsteemi juurutanud," ütles RIA peadirektor Jaan Priisalu. Samas on Priisalu sõnul ID-kaardi kasutuse levikus veel küllalt võimalusi, näiteks kasutatakse vähe ID-kaardiga krüpteerimist: "Ajal, mil inimesed ja organisatsioonid liigutavad järjest enam konfidentsiaalseid andmeid Internetis, on ID-kaart privaatsuse tagamiseks väga tõhus tööriist."

“Kümne aastaga on ID-kaardi kasutamine nii isikutuvastuseks kui allkirjastamiseks järjepidevalt kasvanud. ID-kaardi elektroonilisi võimalusi kasutab umbes pool miljonit inimest ja antud on 100 miljonit digiallkirja, järelikult on tegemist kasutajate jaoks väga vajalike ja kättesaadavate lahendustega,“ ütles Sertifitseerimiskeskuse juht Kalev Pihl.

ID-kaarti on 2002. aastast alates kasutatud elektrooniliseks isikutuvastuseks ligi 164 000 000 korral. Isikustatud andmeid ID-kaardi kasutajate kohta väljastatakse privaatsuskaalutlustel vaid seaduses ette nähtud erandjuhtudel, seetõttu ei selgitata välja ka 100 000 000. digiallkirja andjat.

Saja miljoni digiallkirja tähistamiseks korraldasid RIA ja Sertifitseerimiskeskus koostöös Delfi Fortega ennustusmängu, milles ennustati võimalikku 100 000 000 digiallkirja täitumise hetke 5000 korral. Kõige täpsemini ennustas 100 000 000. digiallkirja täitumise hetke Anti Kookmaa Võrumaalt, kes pakkus, et sajamiljones digiallkiri antakse 3. detsembril kell 17.27.23. Ettevõtjana tegutsev Kookmaa on ka ise aktiivne ID-kaardi kasutaja: “ID-kaart on minu jaoks igapäevane töövahend, peamiselt allkirjastan sellega arveid ja lepinguid. Saja miljoni digiallkirja andmisehetke pakkusin üldiselt huupi, ent 3 on minu õnnenumber,” ütles ta. Ennustusmängu auhind, reis innovatsioonimekasse Silicon Valleysse, antakse üle RIA Euroopa digitaalse siseturu arendamise teemalisel konverentsil 20. detsembril.

Ennustajate vahel loositakse välja ka 100 moodsat ID-kaardi lugejat, mille võitjate nimekiri avaldatakse reedel, 7. detsembril RIA kodulehel ja veebilehtedel www.id.ee ning http://forte.delfi.ee/digiallkiri/.

2001. aastal asutatud AS Sertifitseerimiskeskus on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenusele ning sellega seotud tarkvara arendusele ja opereerimisele keskendunud ettevõte.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) koordineerib riigi infosüsteemi arendamist ja haldamist, korraldab infoturbega seotud tegevusi ja käsitleb Eesti arvutivõrkudes toimuvaid turvaintsidente. RIA konsulteerib avalike teenusteosutajaid, kuidas oma infosüsteeme nõuetekohaselt hallata ja teostab nende üle järelevalvet. Lisaks on RIA Euroopa Liidu struktuuritoetuste rakendusüksus.

Teema: PKI, RIA

Lisatud 04.12.2012

Tagasi lehele "Uudised"