Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Eesti avaliku sektori semantikavarad leiab Euroopa Liidu teabeteenusest

Fotol RIHA joonis arvutiekraanil25. jaanuaril 2013 käivitas Euroopa Komisjon elektroonilise teabeteenuse, millega liikmesriigid saavad lihtsamalt leida ja taaskasutada infosüsteemide loomiseks vajalikke semantikavarasid.

Euroopa teabevärava Joinup.eu teenuses saavad liikmesriikide rahvuslikud metaandmevaramud ja ka rahvusvahelised standardimisorganisatsioonid publitseerida infosüsteemide ühildamiseks ja koostoimimiseks hädavajalikke osi: koodiloendeid, andmevahetusprotokollide kirjeldusi, klassifikaatoreid, andmemudeleid, ontoloogiaid jt.

Juba praegu pakub teenus ligipääsu 15 organisatsiooni enam kui 1300 semantikavarale. Eesti metaandmevaramu RIHA on esimeste rahvuslike semantikavarade publitseerijate seas koos Belgia, Saksamaa, Taani, Soome ja Kreekaga. Eesti pakub rahvusvahelisele auditooriumile valikut RIHAs avaldatud klassifikaatoritest (nt Eesti teede klassifikaator, RIHAs).

Semantikavarade publitseerimine EL koosvõimevaramus on Eesti asutustele hea võimalus viia oma IT arendusi rahvusvahelisele areenile, leida meie semantikavaradele laiemaid kasutusvõimalusi ja arendada mitmepoolselt kasulikku koostööd.

Semantikavara avaldamiseks EL koosvõimevaramus tuleb oma vara annoteerida, kasutades masinloetavat ADMS keelt. Nõustamist ja abi selles pakuvad Riigi Infosüsteemi Ameti RIHA spetsialistid.

Teema: RIHA

Lisatud 05.02.2013

Tagasi lehele "Uudised"