Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

E-riigi selgroog sai kümneaastaseks

16.12.2011

Täna, 16. detsembril tähistab kümnendat sünnipäeva Eesti e-riigi alustala ja selgroog, andmevahetuskiht X-tee. Lahenduse kaudu jõuavad inimesteni turvalisel moel kõik riigi e-lahendused ja erasektori olulisemad e-teenused.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske sõnul paistab Eesti rahvusvaheliselt silma sellega, et suutsime e-riiki arendades teha mõistlikke otsuseid. „Kui tagasi vaadata, siis kümme aastat tagasi tähendas e-riik seda, et info viidi paberilt arvutisse. Täna oleme võimelised lahendusi vaatama kodaniku või ettevõtja seisukohalt ja arendama teenuseid, mis on loodud nende huvisid silmas pidades“.

Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Jaan Priisalu: „Kui riik ei ole rikas, siis ta peab olema kaval. Põhjus, miks lõime nii paindliku süsteemi ja miks Eestis on palju e-teenuseid, on vajadus riiki efektiivselt valitseda. Tahan tänada kodanikke, et nad on usaldanud oma andmed internetti ja arvan, et X-tee on üks põhjus, miks Eestis e-teenuseid usaldatakse.“

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) riigi infosüsteemide osakonna juhi Margus Püüa sõnul on X-tee eriline süsteem: „Infot vahetatakse erinevate infosüsteemide vahel viisil, et andmeid ei rikuta, need ei kao ega leki. Andmete saamise fakt on hiljem suvalisel ajal tõestatav. X-tee töötab – kogu aeg, igas asutuses ja üle Eesti.“

Piduliku sünnipäevaseminari Swissôtelis avavasid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske, MKMi riigi infosüsteemide osakonna juht Margus Püüa ja Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Jaan Priisalu.

Taustaks: Inimestele e-teenuste pakkumiseks peavad infosüsteemid omavahel suhtlema, sest teenus pannakse kokku erinevatest andmetest. Eesti riigi infosüsteem on hajusalt üles ehitatud, selles on eri tehnoloogilistel platvormidel ja eri aegadel loodud andmekogusid. Riigi- ja erasektori asutused saavad oma infosüsteemi X-teega liita, et pakkuda selle kaudu e-teenuseid.

X-tee sünnipäevaseminari kava:
10.00–10.45 Sünnipäeva sõnavõtud ja X-tee X sünnipäeva tähistamine

11.05–11.50 I sessioon
X-tee tänane roll ja tulevikusuunad
* X-tee mujal maailmas
* X-tee kontseptuaalsetest muudatusest, millisena X-teed pikemas perspektiivis nähakse, kas ja milliseid muudatusi on vajadus teha?
* Miks ja kuidas X-teed uuendatakse

12.05–13.20 II sessioon
X-tee haldus
* X-teega liitumine, X-tee haldus ja teenuste kvaliteet
* X-tee teenuste integreerimine erinevate infosüsteemidega
* X-tee teenuste testimisest

X-tee uued suunad teadusuuringutes
* Uute teenuste automaatne genereerimine
* Teenuste turvalahenduste täiustamine

Teema: X-tee

Lisatud 11.01.2012

Tagasi lehele "Uudised"