Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

CERT-EE hoiatab: taas on hoogustunud tegevjuhi petuskeem

Viimastel päevadel on taas hoogustunud nn tegevjuhi petuskeem, kus raamatupidajale või finantsjuhile saadetakse näiliselt ettevõtte tegevjuhi nimelt kiri ülesandega teha ruttu pangaülekanne.

Kirjade sisu on lühike ja konkreetne “Kas oled laua taga?” “Kas on võimalik teha kiiresti makse?” või “Kas saate teha rahvusvahelise pangaülekande täna?”.

Kirjale vastamise korral saadetakse makse tegemiseks juba uus info, mis üldjuhul on sarnane alloleva kirjaga:

Petukirja näidis

Mida teha, kui said sellise kirja?

  • Kui Sinu ettevõtte/asutuse töötaja postkasti on jõudnud ülalkirjeldatud kiri, kus tegevjuht soovib kiiret makset, võib kirja edastada IT-osakonda ning seejärel postkastist jäädavalt kustutada.
  • Kui Sa ei ole kirja päritolus kindel, helista kirja saatjale endale teadaoleval (mitte mõnikord e-kirjas toodud) telefoninumbril.
  • IT-osakond saab kirja koos päistega edastada intsidentide käsitlemise osakonnale CERT-EE aadressile cert at cert dot ee analüüsimaks kirja päritolu.
  • Kui õnnetu juhuse korral on pangaülekanne juba toimunud, pöördu makse tagasikutsumiseks kohe oma panga poole ning esita toimunu kohta avaldus ka Politsei- ja Piirivalveameti küberkuritegevuse büroole, kellega saad kontakti aadressil cybercrime@politsei.ee.

Tegevjuhi petuskeemi kohta leiab rohkem infot ja soovitusi RIA blogist: "Tegevjuhi petuskeem – mis see on ja mida teha?"

Teema: CERT, Küberturve

Lisatud 03.04.2018

Tagasi lehele "Uudised"