Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Arvutimängud pakuvad lahendust küberkiusamisele

Kui Euroopas puutub uuringute andmetel küberkiusamisega kokku pea iga kümnes 6-8-aastane laps, siis Eestis esineb küberkiusamist kordades rohkem ning üha sagedamini just nooremas eagrupis.

RIA infoturbe eksperdi Anto Veldre sõnul nõuab küberkiusamise vähendamine senisest tihedamat koostööd kodu ja kooli vahel. „Täna oleme olukorras, kus enamus 6–17-aastastest lastest kasutab Eestis internetti. Paraku ei oska lapsed end ohtude eest kaitsta ega mõista, et internetis öeldu ja tehtu teeb samamoodi haiget nagu sõnad ja teod päriselus. Oluline on mõista, et internet on loomulik osa tänapäeva lapse elust. See annab talle võimaluse õppida ja sõpradega suhelda, internetis käitumist tuleb lihtsalt lapsele õpetada,“ räägib Veldre.

„Et küberkiusamine muutub üha tõsisemaks probleemiks, tegeletakse lahenduste leidmisega kõikjal. Näiteks on Inglismaal arendamisel mäng, mis jäljendab erinevaid küberkiusamise juhtumeid ning õpetab lastele, kuidas stressi, pinge ja hirmuga toime tulla, samuti empaatia tähtsust ja teistega arvestamist. Lapsed võtavad mängus kiusamise ohvri nähtamatu sõbra rolli ja püüavad ohvrit aidata täpselt nii hästi ja loovalt, kui nad suudavad,“ tutvustas Veldre mängu.

„Esialgsed tulemused on Warwick'i Ülikooli andmetel positiivsed. Laste emotsionaalne intelligentsus areneb tänu ohvri lohutamisele. Nad saavad paremini aru, milleni kiuslik käitumine internetis võib tegelikult viia.“ märkis ta ja lisas, et ka Eestis võiks sarnase mängu lasteaedade ja algklasside lastele kättesaadavaks teha.

Carnegie Mellon Ülikooli loodud inglisekeelses mängus Carnegie Cadets saavad lapsed õppida, kuidas internetis turvaliselt liigelda.

Paljud küberkiusamise juhtumid saavad võimalikuks halvasti hoitud salasõnadest. Veldre sõnul on üsna tavaline, et sõbrannad avaldavad teineteisele oma paroolid, mis hiljem kurja kasutust leiavad. „Esimene õppetund puudutabki salasõnu ja see tuleks läbida juba kodus. Salasõnu ei tohi avaldada mitte kellelegi, mistõttu pole ka lapsevanemal kohane neid oma võsukestelt välja nõuda. Lisaks peab salasõnu teatud aja vältel vahetama. Oluline on ka see, et eri keskkondade salasõnad ei korduks,“ rääkis Veldre netikiusamise vältimise võimalustest.

Teine ja toetav suund küberkiusamise vähendamiseks on heade internetitavade järjepidev käsitlemine kodus, lasteaias ning koolis. Lapsevanemad ja huvilised saavad rohkem infot veebilehelt www.netiohud.ee

Info Suurbritaanias loodud mängu kohta

Novembris viib RIA läbi teavitust, mis kutsub lapsevanemaid huvituma lapse tegemistest internetis. Teavitus toimub EL struktuurifondide programmi "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" raames ja seda rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Teema: CERT, Küberturve

Lisatud 13.11.2009

Tagasi lehele "Uudised"