Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus
Seaded

 

Algas turvalise mobiil-ID teenuse pakkumine

Kolmapäevast saavad EMT lepingulised kliendid kasutada teenust mobiil-ID, mille abil saab mobiiltelefoniga anda digiallkirju ja kasutada tuvastamist nõudvaid teenuseid, näiteks internetipanka.
"Sisuliselt me tõime ID-kaardi mobiiltelefoni," ütles EMT arendus- ja tehnoloogiadirektor Tõnu Grünberg kolmapäeval ajakirjanikele. "Kuna mobiiltelefon on inimesel kogu aeg kaasas, annab see suurema vabaduse isikutuvastust nõudvate internetitoimingute turvaliseks sooritamiseks."

Teenuse kasutamiseks tuleb EMT klientidel oma SIM-kaardid tasuta välja vahetada uute SIM-kaartide vastu, millele on peale kantud sertifikaadid digiallkirjastamiseks ja enda tuvastamiseks. Telefoninumbrit uue SIM-kaardi tõttu muutma ei pea.

Internetis kas arvuti või telefoniga surfavad inimesed saavad tuvastamist nõudvatel lehtedel sisestada mobiiliga enda isiku autentimiseks PIN1 ja digiallkirja andmiseks PIN2 koodi. Sarnasel moel saab end praegu tuvastada tavalise ID-kaardiga.

Mobiil-ID saamiseks on vaja tavalise ID-kaardi olemasolu ning tavalise ID-kaardi ja mobiil-ID PIN-koodid on erinevad.

Eestis on tänavu teenus EMT klientidele tasuta, järgmisest aastast tuleb hakata maksma 10 krooni suurust kuutasu. Teenust saab kasutada ka välismaiste mobiilioperaatorite võrgus, kus toimingu eest tuleb maksta ühe SMS-i saatmise tasu.

EMT juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul tuli teenuse tarbeks EMT-l teha mitu kuud sisemisi arendustöid. Ta lisas, et tehniliselt saaks uut teenust kasutada ka valimistel, kuid see eeldab seaduse muutmist.

Neljapäevast saab mobiil-ID teenust kasutada Hansapanga ja Ühispanga internetipankades. Pankade internetipanga lehel tekib sisenemisevalikute juurde lisavalik "sisene mobiil-ID-ga".

Samuti saab teenust kasutada kodanikuportaalis www.eesti.ee, digiallkirjade andmise ja kontrollimise portaalis digidoc.sk.ee ning EMT ja Elioni iseteenindusbüroodes.

Peagi saab mobiil-ID teenust kasutada ka e-maksuametis ja e-koolis ning teenust plaanivad pakkuda ka teised mobiilioperaatorid.

Kolmapäevast alandasid suuremad pangad turvalisuse eesmärgil internetipangas korduvkasutusega paroolikaartidega tehtavate tehingute päevalimiiti 10.000 kroonile.

Teema: PKI

Lisatud 02.05.2007

Tagasi lehele "Uudised"